Euroregion Beskidy

Urząd Miasta Bielsko-Biała

Fryderyk Chopin - Chopin 2010

Nakarm glodne dziecko - wejdz na strone www.Pajacyk.pl

web stats stat24

blogi

Blog > Komentarze do wpisu

Teatr Polski

Teatr Polski

Teatr Polski

Gmach Teatru Polskiego został wzniesiony w latach 1889-1890, w stylu klasycystyczno-palladiańskim. W projekcie uwzględniono motyw rzymskiego łuku triumfalnego oraz posągi Apolla, Melpomeny i Talii. Budynek łudząco przypomina Operę Wiedeńską, wszak projektował go architekt właśnie ze stolicy ówczesnej Monarchii Austro-Węgierskiej. W środku do dnia dzisiejszego zachowała się piękna kurtyna pt. "Taniec Nimf". Do roku 1921 w teatrze działała wyłącznie zawodowa scena niemiecka. W okresie powojennym bielski teatr uważany był za jeden z najlepszych w kraju. Być może właśnie dlatego w 1949r. został on upaństwowiony. Jednym z głośniejszych przedsięwzięć w PRL o randzie ogólnopolskiej były "Dziady" w reż. M. Górkiewicza - 1965r. Współczesny Teatr Polski równieź nie grzeszy głośnymi spektaklami, ostatni "Żyd" wywołał ogólnokrajową dyskusję.

Budynek od zawsze należał do jednych z najbardziej reprezentacyjnych budowli miasta. Szczególnie po niedawnej renowacji tynków wygląda znakomicie. Przed teatrem nieco ponad rok temu przywrócono zabytkową fontannę z 1895r. - dar budowniczego bielskiego wodociągu dla mieszkańców, zastępując tym samym betonową prowizorkę, która stała na jej miejscu przez... 50 lat.

wtorek, 28 października 2008, arturr_g

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: , *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2008/10/28 19:51:00
hehe wiedziałam, ze czegos mi tu brakuje :P no i jest... TEATR POLSKI :D hehe pikne jest to zdjecie w nocy, tak wieczorkiem :)