Euroregion Beskidy

Urząd Miasta Bielsko-Biała

Fryderyk Chopin - Chopin 2010

Nakarm glodne dziecko - wejdz na strone www.Pajacyk.pl

web stats stat24

blogi

Blog > Komentarze do wpisu

Marazm wiosenny?

Blok w okolicach dworców w Bielsku-Białej

Może jednak inny marazm? Marazm socjalistyczny, marazm komunistyczny, marazm lat '90, marazm początku nowej dekady. Tak, zdecydowanie!

To zadziwiające jak niektóre części miast w ogóle się nie zmieniają. Nic, kompletnie nic. Tak też jest i w Bielsku-Białej, m.in. w rejonie dworców. Teren ten, z uwag również historycznych, został zabudowany dopiero w latach powojennych.

Blok powyżej powstał w ramach budowy osiedli robotniczych (ZOR), potężnej, jak na owe czasy, inwestycji zapoczątkowanej na początku lat '50 ubiegłego stulecia. Dodatkowo, blok wyżej jest jednym z pierwszych z tego okresu i razem z innymi budynkami (rejon ulicy Żeromskiego), stał się ZORem numer 1.

Do dziś dzień zadziwia mnie trwałość gomułkowskiego budownictwa. Tynki bloków z tamtego okresu są naprawdę wyjątkowo trwałe, poza tym ogólne wrażenie jest nazbyt pozytywne, w odniesieniu do późniejszych gierkowskich tandet, rzecz jasna. Nie wiem, jak to możliwe, ale osiedla gomułkowskie (patrz Grunwaldzkie w Białej)... po prostu mi się podobają.

I teraz pojawia się pytanie, w zasadzie retoryczne. Co stanie się z tego typu budynkami, poniekąd świadkami historii polskiej architektury. Czy padną ofiarą nieokiełznanej termoizolacji, a tynki przykryje ostry róż akrylowych elewacji? Właśnie w tym momencie zazdroszczę Niemcom... ci potrafią przygotować oryginalne plany modernizacji komunistycznych osiedli i bloków, potrafią wyciągnąć z nich dawne, ukryte piękno i potrafią uczynić z zaniedbanych, często odstraszających zakątków tego typu... współczesne, nowoczesne, eleganckie i czyste rejony. Ot, tak. Po prostu.

Jak będzie w Polsce? Aż boję się myśleć.

sobota, 27 marca 2010, arturr_g

Polecane wpisy

Komentarze
varshava
2010/03/27 19:05:04
Ja tez lubię socrealistyczne budynki (socrealistyczne w stylu a nie socjalistyczne, bo to się ludziom myli niewiarygodnie często). Mam nadzieję, ze nie pokryją ich tym świnkowatym kolorem. Ja nie wiem skąd tak często bierze się owo uwielbienie do takiego jasno różowo - pomarańczowego koloru. Albo do pstrokacizny. Ale moze je coś uratuje przed "snem papugi zwariowanej o pawiu zwariowanym również" jak to pisał o bogactwie kolorów w "Kwiatach Polskich" Tuwim.
:-)
-
regionalizm
2010/03/27 20:14:34
Artur lepiej nie myśl xD
Ja mam ogromną nadzieję, że róż ani inny pstrokaty kolor tego nie zepsuje.
Czasami trzeba wiedzieć gdzie i czego użyć.
Polacy niekoniecznie wiedzą :)
Ale cóż, jestem Polką, mieszkam tu i narzekać raczej nie powinnam bo już mi powiedzieli: "nie podoba się- wyjedź"...
-
tartuffe
2010/03/28 16:20:05
Podobne bloki są w Krakowie przy ul. Rydla i zostały... ocieplone, a elewacje pomalowane w różne kolory :/
I słynną z solidności budowy i trwałości :)
-
arturr_g
2010/03/28 23:03:53
Varshava: Może to jest po prostu sposób na odreagowanie lat szarzyzny w PRL-u? Taki wysyp koloru. Dodając do tego polski gust - wychodzi mieszanka akrylowotoskyczna.

Regionalizm: Ha, chyba za dużo myślę:) To racja:)
Czasem chętnie wyjechałbym, daleko. Ale chyba nie potrafiłbym mieszkać za granicą. Podróżować i zwiedzać - tak, ale mieszkać - nie.

Tartuffe: Niedobrze. Niedobrze. Jeszcze Ci szaleńcy spłyną do Bielska:)
-
bagienny.net
2010/03/29 09:58:38
No co Ty? Przecież to co powstało za komuny trzeba zniszczyć, spalić i zakopać w ogródku.
-
arturr_g
2010/03/29 13:29:13
Bagienny.net: A jeszcze na tym kwiatki posadzić, albo altankę postawić, aby totalnie zapomnieć:)