Euroregion Beskidy

Urząd Miasta Bielsko-Biała

Fryderyk Chopin - Chopin 2010

Nakarm glodne dziecko - wejdz na strone www.Pajacyk.pl

web stats stat24

blogi

Blog > Komentarze do wpisu

Theodora Sixta

Ulica Theodora Sixta w Bielsku-Białej

Ulica Theodora Sixta w Bielsku-Białej

Theodora Sixta jest jedną z tych bielskich ulic, którą czasem bardzo lubię się przejść.

Może nie jest to zasługa tylko i wyłącznie tej danej ulicy, ale całej okolicy, która przed stu laty była modnym "willowym kwartałem". Wszak, owe wille do dziś dzień zachwycają!

Sixta wytyczono w 1889 roku, a obecną nazwę nadano jej 11 lat później. Zdjęcie pierwsze - odremontowana "żółta kamienica" powstała w 1903 roku, kolejna, z czerwonym szyldem, należała z kolei do Maurycego Bartelmussa, dawnego właściciela fabryki śrub. Zdjęcie drugie - potężna kamienica z charakterystyczną kopułą to dzieło Karola Korna, zbudowane na przełomie wieków. Dalej znajduje się komunistyczna wstawka w postacji kompletnie nie pasującego do otoczenia bloku. Z kolei dalsza, narożna kamienica powstała w 1911 roku i obecnie znajduje się w niej cukiernia. Biała kamienica, co ciekawe, powstała znacznie później, a fragment szarego budynku po lewej pochodzi z 1907 roku. I tyle z rysu historycznego. Informacji o innych kamienicach moje książki nie dostarczają:)

A współcześnie? Sixta w tygodniu to bardzo zatłoczona ulica. Mieszczą się przy niej gmachy I Urzędu Skarbowego, ZUSu, Banku Gospodarstwa Krajowego czy Bielskiej Szkoły Przemysłowej. Dopiero wieczorami i weekendami ulica staje się spokojna... Na chwilę.

 

PS GŁOSUJMY!

niedziela, 20 czerwca 2010, arturr_g

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: Hagen, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2010/06/21 06:50:37
Ciekawe miejsce, fajne informacje. Są tez podobne miejsca w Lublinie. Na co dzień zatłoczone tak, ze nie ma jak zdjęcia zrobić. Szyldy i samochody zasłaniają piękne secesyjne elewacje.
-
ikroopka
2010/06/22 22:45:47
Zaintrygowało mnie nazwisko patrona ulicy i poszukałam;
znalazłam;)
-
tartuffe
2010/06/24 15:43:15
Na pierwszy rzut... spokojne miejsce ;))
-
arturr_g
2010/06/28 21:58:50
Hagen: Niektóre miejsca w naszych miastach nabierają zupełnie innego koloru, gdy są puste! ;)

Ikroopka: Barwna postać:)

Tartuffe: Pozory mylą!