Euroregion Beskidy

Urząd Miasta Bielsko-Biała

Fryderyk Chopin - Chopin 2010

Nakarm glodne dziecko - wejdz na strone www.Pajacyk.pl

web stats stat24

blogi

Blog > Komentarze do wpisu

Podglądamy Warszawę

W zasadzie to pierwsza od kilkunastu miesięcy wizyta w Warszawie, w czasie której mogłem "spokojnie" zwiedzać i skupić się na obserwowaniu życia miasta. Poprzednie - w kwietniu 2010 i 2011 roku, jak wiadomo, były związane z jednym wydarzeniem. 

Jakie wrażenie wywiera stolica, gdy przyjeżdża się do niej z Podbeskidzia, z Beskidów, miasta nieporównywalnie mniejszego? Przede wszystkim - dziwne.

Może to, co napiszę, zabrzmi ignorancko i niepoprawnie, lecz Warszawa mnie przeraża. Absolutnie nie swoją wielkomiejskością, której odmówić nie można, ale obszernością i wielkością dzielnic zwykłych i szarych, pospolitych, które ciągną się kilometrami, wciąż rozdzielając i mnożąc. 

Nie da się jednak w niej zgubić. Na każdym kroku mapy dzielnic i tablice informacyjne. Cenię także bilety ZTM i możliwość ich kupna przez telefon komórkowy oraz w biletomatach. Dzisiaj w Polsce powinien to być standart.  

 

Nie brak w stolicy miejsc nowoczesnych, tak niecodziennych w moich stronach:

Błękitny wieżowiec na Placu Bankowym w Warszawie 

Wieżowiec PZU w Warszawie 

 

Zachwalam metro (za czystość) i bielański odcinek ze stacją końcową - Młociny:  

Metro Młociny 

 

Wielkością imponuje Stadion Narodowy:

Stadion Narodowy w Warszawie 

 

Pięknie wygląda Warszawa nocą:

Tunel drogowy pod Placem Zamkowym w Warszawie 

Teatr Wielki w Warszawie 

Zamek Królewski w Warszawie 

 

 Starówka - pomimo tego, że nie jestem wielkim fanem jej klimatu, podziwiam tę część miasta za tak wspaniałe oddanie historii, a w zasadzie autentyczne powstanie z gruzów serca stolicy. Gdyby tak jeszcze było mniej ludzi...

Ulica Freta w Warszawie 

Starówka w Warszawie 

Rynek Starego Miasta w Warszawie 

 

Krakowskie Przedmieście? Jak dla mnie, wraz z Nowym Światem, jedna z najpiękniejszych ulic, jakie miałem możliwość poznać: 

Ulica Nowy Świat w Warszawie 

Ulica Nowy Świat w Warszawie 

Krakowskie Przedmieście w Warszawie 

Krakowskie Przedmieście w Warszawie 

 

I Łazienki. Niezmienne od tylu lat. Przyznam, że recitale pod pomnikiem Chopina są rzeczą absolutnie niezwykłą, wręcz mistyczną:

Łazienki Królewskie w Warszawie 

Pomnik Chopina w Warszawie 

 

Pomimo niedogodności miasta bardzo dużego - da się Warszawę lubić - rzecz jasna w miejscach dla turysty atrakcyjnych.  

niedziela, 31 lipca 2011, arturr_g
Tagi: miasta różne

Polecane wpisy

 • Szczyrk i Skrzyczne

  Wciąż się zastanawiam, co może robić "turysta", który spędza urlop w Szczyrku, a z górami niewiele ma wspólnego. Nie znajduję odpowiedzi. Ilekroć bowiem w Szczy

 • Odwiedzamy Kraków

  Kraków nigdy nie przestanie mnie zachwycać. To miłość, która trwać będzie wiecznie. Na zdjęciu jedna z najpiękniejszych ulic Starego Miasta, przynajmniej w moim

 • Podlasie

  10 kwietnia o godzinie 8:56 byłem na Podlasiu. Stałem nad brzegiem Narwi i wpatrywałem się w wiosenne rozlewiska. Ktoś z telefonem w ręku powiedział... że Prezy

 • Sucha rozkwitła

  Ulica Sucha we Wrocławiu przeszła wielką metamorfozę. Wygląda całkiem inaczej niż jeszcze kilka lat temu. Z ruchliwej, szerokiej i można powiedzieć nijakiej sta

 • Post dla Groszka

  Poniższy wpis dedykuję A.G. pochodzącej z tego miasta... Przemków powstał jako osada targowaokoło roku1280. Jednak pierwsze wzmianki o terenach związanych z Prz

Komentarze
lavinka
2011/07/31 13:59:42
Widzę, że poleciałeś standardem, metro, centrum i trakt królewski. Nuuda! ;) Nigdy bym o Warszawie nie powiedziała, że jest wielkomiejska, bo to tak naprawdę nieduże centrum otoczone ogromnymi osiedlami-sypialniami. W sumie podobnie jak w każdym wojewódzkim mieście, tylko pomnożone x3. Plus tereny wiejskie wcielone siłą i nijak się mające do miasta. :)
-
arturr_g
2011/07/31 14:03:21
Lavinka: Nie mieszkam w Warszawie, więc byłem zwykłym turystą, który zwiedzał zwykłe zabytki. Pomimo tego - podobało mi się!
Warszawa naprawdę jest duża, jeżeli przyrównać ją do Bielska. Ja poza tym mieszkam w zasadzie jeszcze pod Bielskiem, pod górami, więc efekt wielkomiejskości stolicy - powiększa się.
-
varshava
2011/07/31 15:07:43
Wielkim miastem Warszawa jest bez wątpienia, ale nie zgodze się tu ze zdaniem, ze to male centrum otoczone sypialniami. Wiele dzielnic tworzy odrębny klimat, część ludzi nawet nie jeździ do centrum mając swoje "miasto w mieście" w swojej dzielnicy. Odradza się poczucie lokalnej wspólnoty, ja nie mam poczucia, że nocuję w sypialni, a prawdziwe życie jest w małym centrum.
Ja odkrywam Warszawę codziennie na nowo, a jej dzielnice mają wiele urokliwych zakątków.
Choć zgodzić się muszę, że część wiejskich terenów została dołączona do miasta i ma się nijak.. np. olbrzymie blokowiska na polach (vide: Białołęka) no, ale nie ma miejsc idealnych.
Następnym razem daj znać jak będziesz w Warszawie zanim przyjedziesz:)
-
ikroopka
2011/07/31 16:25:08
Lubię Warszawę, ale kiedy byłam ostatnio, w 2007 r., nie spodobał mi się miszmasz, jaki stanowi dla mnie centrum miasta - te wyrastające w różnych miejscach wieżowce, dla mnie bez czytelnej koncepcji ogólnej, o;(
a nadal zachwyca mnie stara część;
w Łazienkach tym razem, niestety, nie byłam,
-
arturr_g
2011/07/31 16:44:29
Varshava: Jak dla mnie centrum Warszawy jest potężne. Przejście od Dworca Centralnego do stacji metra Centrum zajęło mi 15 minut. Przez ten czas przeszedłym centrum Bielska i mógłym już rozpocząć powrót, a w Warszawie to był dopiero kawałek.
Co do Dworca Centralnego - jestem naprawdę w szoku, jak wspaniale została wyczyszczona jego hala główna! Nie spodziewałem się tego absolutnie! Natomiast galerie wciąż straszą i nawet ta część, która przeszła remont - przytłacza duchotą.
Ikroopka: Stara część z roku na rok jest coraz piękniejsza! "Nowa" Warszawa rzeczywiście jest chaosem. A już w szczególności, jeżeli chodzi o centrum - Plac Defilad.
-
varshava
2011/07/31 17:08:06
Tu się zgodzę - architektoniczny chaos centrum jest przytłaczający, mnie to też martwi..
Natomiast sam plac defilad jest jeszcze całkiem spokojny, przerażające są plany, które go dotyczą.
-
arturr_g
2011/07/31 17:23:30
Varshava: Nie wierzę, że w ciągu kilku najbliższych lat coś na Placu Defilad się zmieni. Ba, myślę, że nawet jeżeli wybiorą jakąś koncepcję architektoniczną, w trakcie jej realizacji okaże się, że trzeba zmienić to, tamto i siamto tak, że ostateczny efekt będzie wypadkową polskiej bylejakości, powolności i kiczu, a nie artystycznym dziełem.
-
varshava
2011/07/31 19:02:42
Co za pesymizm!
Ja tylko mam nadzieję, że nie postawią tam kolejnych wieżowców, a na to się zanosi.
Lubiłabym jakby zrobili tam park, zieleń, fontanny itp. to co jest teraz to przestrzeń, wielka przestrzeń, którą sobie w moim mieście bardzo cenię. Nie chcę mieszkać na Manhatanie:)
-
arturr_g
2011/07/31 19:08:20
Varshava: Po co tworzyć przestrzeń przyjazną ludziom, skoro można wybudować szklane wieżowce? Biura przynoszą przecież większe zyski niz ludzie spacerujący po parku.
-
varshava
2011/07/31 21:40:17
Wtedy przynoszą zyski, gdy jest komu je wynajmować. Już w Warszawie mamy kilka takich pustych wieżowców...
Cóż, mam nadzieję, że władze miasta docenią ten "dospołeczny" jak się mawia w socjologii miasta, aspekt przestrzeni i zobaczą większy zysk (lepsze życie nas wszystkich) w miłym parku niż kolejnym koszmarze architektonicznym niedopasowanym do otoczenia.
-
arturr_g
2011/08/01 20:46:44
Varshava: Oby tak się stało!
-
ebe4
2011/08/06 10:43:00
heh, będę musiała opisać swoje wrażenia:)
-
arturr_g
2011/08/06 13:03:10
Ebe4: Zachęcam do tego!
-
Gość: Gadżety promocja, 91.200.238.*
2012/06/22 12:44:49
Aż boli, kiedy się widzi rozbieżność między tym co na pięknych fotografiach, a szarą rzeczywistością. No ale Warszawa pięknieje z roku na rok :)