Euroregion Beskidy

Urząd Miasta Bielsko-Biała

Fryderyk Chopin - Chopin 2010

Nakarm glodne dziecko - wejdz na strone www.Pajacyk.pl

web stats stat24

blogi

sobota, 28 listopada 2009

Kościół św. Stanisława w Bielsku-Białej

Kościół pod wezwaniem św. Stanisława znajduje się w Starym Bielsku, w centrum tej dzielnicy, tuż obok Śródmiejskiej Obwodnicy Zachodniej. Zeszpecona lokalizacja. Ale trudno.

To najstarszy zabytek (sakralny) w mieście, który pochodzi z roku 1380. Gotyk więc typowy.

Więcej można oczywiście poczytać na wikipedii: tutaj link.

P.S. Zdjęcie z 1 listopada tego roku. Dzisiaj pogoda tak łaskawa nie jest.

piątek, 27 listopada 2009

Autobus MZK Bielsko-Biała na przystanku Piłsudskiego

Ikarus 280 na ulicy Cieszyńskiej w Bielsku-Białej

Właściwie to nie dwie epoki, a z dwóch epok pochodzą bielskie autobusy. Chociaż i to określenie nie jest dobre. Bo autobusy MZK to epoki aż trzy!

Epoka pierwsza - węgierskie Ikarusy 280, które dzisiaj jeżdżą już tylko po ulicach kilku polskich miast, a i w nich wypatruje się ich końca. Ale w Bielsku-Białej autobusy te mają się wręcz świetnie! Już prawie wszystkie z 41 sztuk przeszły remonty, tak jak egzemplarz widoczny na zdjęciu numer 2.

Epoka druga - Ikarusy 415, po Bielsku jeździ 37 takich autobusów. Zna i kojarzy je chyba każdy.

Epoka trzecia - nowoczesne autobusy niskopodłogowe. Nowoczesne nie znaczy jednak świeże. Bo do świeżych na pewno nie należą bielskie MANy, które po ulicach naszego miasta kursują od 1999r. - zdjęcie numer 1. Ale w Bielsku niskopodłogowce to także Solarisy Urbino i niedawno zakupione Mercedesy Citaro.

Miejsce - zdjęcie pierwsze: przystanek MZK i PKS Piłsudskiego w Śródmieściu; zdjęcie drugie: ulica Cieszyńska w Aleksandrowicach, tuż obok przystanku Lotnisko.

czwartek, 26 listopada 2009

Ulica Żywiecka w Bielsku-Białej

Żywiecka to jedna z głównych arterii Białej, Bielska właściwie też. I chociaż stan tej ulicy nie jest tragiczny, to w przyszłym roku zacznie się jej gruntowna przebudowa, która docelowo obejmie całą długość, tj. od Białej Północ aż do granicy z Wilkowicami. Tutaj można więcej poczytać.

A zdjęcie powyżej przedstawia Żywiecką na wysokości Osiedla Grunwaldzkiego. Nie mogę się nadziwić, że gomułkowskie bloki i osiedla były... tak piękne! Porównując je do późniejszej epoki Gierka, to naprawdę niebo i ziemia. Architektonicznie przede wszystkim.

Sprawny obserwator zauważy również w tle słupy oświetleniowe modernizowanego właśnie Stadionu Miejskiego, notabene położonego również przy Żywieckiej. Jeśli jakimś niesamowitym cudem uda się dokończyć jego przebudowę do 2012r., to Bielsko-Biała ma ogromne szanse na goszczenie drużyn Euro 2012:)

P.S. Zdjęcie z początku listopada:) Chociaż właściwie dzisiaj mamy podobną pogodę.

środa, 25 listopada 2009

Sfera 2

Nie mam ostatnio w ogóle ochoty robić zdjęć tej szarzyzny panującej wokoło. Nawet słońce tego nie może zmienić, bo to słońce listopadowe, nie czerwcowe... Dzisiaj na fotoblogu zdjęcie z początku października albo jeszcze końcówki września. Nie pamiętam:)

Ale mniejsza o to. Dwie, widoczne wyżej stare kamienice, stoją przy ulicy Cechowej w Śródmieściu. Właściwie to z kamienic niewiele zostało, bo zachowane zostały tylko ich fasady... całe wnętrze to nowoczesna galeria Sfera. Przyznam, że całość wygląda świetnie, a i kolorystycznej odwagi mogę pogratulować inwestorowi. W środku Sfery, dzięki jednej z "wewnętrznych fasad" stworzony został oryginalny klimat, którego brak innym galeriom.

Każdy kij ma jednak dwa końce. Sfera stworzyła już naprawdę prawdziwe miasto, w którym nie brakuje nawet kamienic, przynajmniej tak można to odebrać.

Stare Bielsko, okolice Śródmiejskiej Obwodnicy Zachodniej

Zaśmiecenie, zniszczenie, zepsucie, nieład i porażenie estetyki panuje w okolicach Śródmiejskiej Obwodnicy Zachodniej w Starym Bielsku. Chociaż właściwie podobnie jest niemal wszędzie.

To naprawdę szokujące, co zrobiliśmy z otaczającą nas przestrzenią. Dookoła pełno jest: słupów, barierek, tablic, znaków, bilbordów, reklam, kabli czy graffiti, a kolejne wyrastają jak przysłowiowe grzyby po deszczu. Najgorsze jest jednak to, że chyba nikt nie panuje nad tym ogólnym nieładem i nie widać również żadnego remedium na odwrócenie tego niekorzystnego zjawiska... Brzydota, brzydota i jeszcze raz brzydota.

P.S. Cywilizacja ma więc też złe strony.

 

niedziela, 22 listopada 2009

ING Bank przy Placu Chrobrego

Ostatnie dni są wyjątkowo dziwne - ciepłe, a nawet słoneczne. Szkoda tylko, że tyle osób choruje na grypę (np. ja).

Na zdjęciu - modernistyczny gmach przy Placu Bolesława Chrobrego w centrum. Chyba nie trzeba pisać, co obecnie się w nim mieści:)

sobota, 14 listopada 2009

Kamienica przy ulicy Wzgórze na Starym Mieście w Bielsku-Białej

Lato - słoneczna, ciepła pogoda i długie dni. Marzenie przy trwającym obecnie ponurym listopadzie.

A na zdjęciu - jedna z kamienic przy ulicy Wzgórze na Starym Mieście (o ile się nie mylę - z XVII wieku), w której "zaczynają się" Podcienia.

P.S. Jest jeszcze pozytywny akcent! Widoczne samochody ze Wzgórza na stałe znikną już w przyszłym roku, gdy zacznie się gruntowna przebudowa tej ulicy.

środa, 11 listopada 2009

Śnieg w listopadzie

Zima chyba znów pomyliła daty i nawiedziła nas w Święto Niepodległości. To drugi śnieżny epizod w tym roku, przypomnię - pierwszy śnieg w Bielsku-Białej spadł 14 października.

Słońca! I państwowej radość, a nie śniegu listopadzie! :)

Miejsce - okolice ulicy Kadłubka w Starym Bielsku.

wtorek, 10 listopada 2009

Osiedle Cztery Pory Roku

Cztery Pory Roku to jedno z najnowszych osiedli mieszkaniowych w Bielsku-Białej, o  całkiem znośnej architekturze. A położenie! Piękne widoki na Beskidy...

Jednak mnie wcale to nie cieszy. Przykre to bowiem, jak kolejne bloki, tyle że bardziej nowoczesne, zabierają nam zielone tereny, zostawiając wybrukowaną i zamkniętą płotem przestrzeń. Stworzona zostaje, odłączona od szarej rzeczywistości, swoista izolatka...

Signum temporis - dzisiaj każdy chce się odgradzać, ciekawe tylko - od czego? Bo chyba nie od świata, którego jest częścią.

Centrum Handlowe Gemini Park w Bielsku-Białej

O tak! Coś w tej pustce jest. w Gemini Parku klientów bowiem zbyt wielu nie ma. Chociaż to pojęcie względne. Może inaczej - na pewno nie ma tylu klientów, na ilu liczyli inwestorzy tego centrum handlowego.

Również architektonicznie Gemini ostatnio jakoś mi wybladł. Ot tak, po prostu. Porównując go do nowej Sfery, nie mogę oprzeć się wrażeniu, że przy Bora-Komorowskiego stoi najzwyklejszy moloch, niemal niczym nie różniący się od wielkich hipermarketów. Chociaż to byłaby obraza dla Auchan, bo ten prezentuje się znacznie lepiej!

Powierzchnia także nie robi już na mnie żadnego wrażenia (chociaż właściwie nigdy takiego nie robiła). Pewnie to zasługa Sfery, która jest kilkakrotnie większa...

Nie - nie reklamuje tutaj Sfery, przyjdzie czas, gdy i jej zacznę wytykać wszelkie wady. Ubolewam jednak nad poziomem współczesnej architektury. Jej zwykłością i przeciętnością, a przede wszystkim prymitywną formą. I chyba się ze mną w tej kwestii zgodzicie?

Zapomniałem jeszcze o kinie w Gemini! To już jest parodia... odkąd pierwszy raz usłyszałem: "dziesięć sal", wróżyłem temu klęskę. Jak na razie, wszystko idzie po mojej myśli. Po co bowiem w 175 tysięcznym mieście 17 kinowych sal? Podstawy ekonomii...

P.S. Takiego nieba, jak na zdjęciu wyżej, Bielsko nie widziało od tygodnia... Jesiennych szarug przyszedł więc czas...

 
1 , 2