Euroregion Beskidy

Urząd Miasta Bielsko-Biała

Fryderyk Chopin - Chopin 2010

Nakarm glodne dziecko - wejdz na strone www.Pajacyk.pl

web stats stat24

blogi

wtorek, 30 marca 2010

Budynki przy ulicy Piastowskiej w Bielsku-Białej

Słoneczna i popołudniowa. Także wiosenna. Ciepła również. Piastowska na Dolnym Przedmieściu!

Widok z bloku przy ulicy Wiktora Przybyły.

niedziela, 28 marca 2010

Linia kolejowa Bielsko-Biała - Cieszyn

Linia kolejowa z Bielska-Białej do Cieszyna wciąż pozostaje zamknięta. Ten stan trwa już od stycznia 2009 roku, kiedy PKP zlikwidowały wszystkie połączenia pasażerskie na tej trasie.

W zasadzie komunikacja tutaj pozostawała w pełni nieopłacalna. Dalsze utrzymywanie kursów składów z obłożeniem 10-procentowym i wlekących się 20-30km/h było sprzeczne z wszelkimi zasadami ekonomii i konkurencyjności na rynku. Ale to jedna strona medalu.

Druga to natomiast ciągle niespełnione obietnice (a może po prostu marzenia?) o szynobusach. Czas mija, a my obserwować możemy istny zastój w tej sprawie. Szkoda, naprawdę szkoda. Widać - nie dorośliśmy jeszcze do niektórych zachodnioeuropejskich standardów komunikacyjnych, brak pieniędzy pomijając.

Przykro, że zelektryfikowana linia kolejowa przebiegająca u podnóża dwóch dużych osiedli mieszkaniowych Bielska i dalej przez miejsowości ościenne tego miasta, ściśle z nim powiązane, po prostu niszczeje. I przykro, że nie widać żadnych szans na zmianę tego stanu rzeczy. Gnuśność. Polska gnuśność.

A szlak powoli niszczeje... I, zdaje się, dożywa swojej nieuniknionej (chyba) śmierci.

Ulica Szybowcowa w Bielsku-Białej

Szybowcowa jest dzisiaj jedną z najlepszych jakościowo dróg w Bielsku-Białej.

Szczerze można pozazdrościć mieszkańcom nowości i świeżości, we wszystkich możliwych przypadkach. Bowiem remont ulicy nie obejmował jedynie wymiany nawierzchni, ale również wszelkich możliwych układów. Jeżeli dołączyć do tego czas wykonania... kilka miesięcy... można pozostawać w szoku. Tak, pełnym!

Z tego miejsca chciałbym pogratulować Urzędowi Miejskiemu, a także zwrócić jego uwagę na fakt, iż ulic jakościowo gorszych od starej Szybowcowej jest w mieście pełno. Ulic, które często z ulicami niewiele mają wspólnego, gdyż są zwykłymi polnymi drogami. Ot, taka Kadłubka na przykład. 100 metrów od Szybowcowej.

Istny fenomen! ;)

Widok na północne krańce Beskidu Śląskiego ze Starego Bielska

W górach ciągle leży śnieg.

Ale nie jest go już dużo. Wręcz wyjątkowo mało jak na tę porę roku! Na Klimczoku (1117m n.p.m.) tylko do 30 centymetrów, zapewne jeszcze mniej na Stołowie (1035m n.p.m.), widocznym na zdjęciu wyżej.

Jak więc widać, pomimo wyjątkowo długiej i mroźnej zimy, śniegu nie ma dużo. Rok temu o tej porze w Beskidach można było jeździć na nartach, a nawet na Szyndzielni śniegu leżało średnio metr.

Wyjątkowo ciepła wiosna, o tak!

sobota, 27 marca 2010

Blok w okolicach dworców w Bielsku-Białej

Może jednak inny marazm? Marazm socjalistyczny, marazm komunistyczny, marazm lat '90, marazm początku nowej dekady. Tak, zdecydowanie!

To zadziwiające jak niektóre części miast w ogóle się nie zmieniają. Nic, kompletnie nic. Tak też jest i w Bielsku-Białej, m.in. w rejonie dworców. Teren ten, z uwag również historycznych, został zabudowany dopiero w latach powojennych.

Blok powyżej powstał w ramach budowy osiedli robotniczych (ZOR), potężnej, jak na owe czasy, inwestycji zapoczątkowanej na początku lat '50 ubiegłego stulecia. Dodatkowo, blok wyżej jest jednym z pierwszych z tego okresu i razem z innymi budynkami (rejon ulicy Żeromskiego), stał się ZORem numer 1.

Do dziś dzień zadziwia mnie trwałość gomułkowskiego budownictwa. Tynki bloków z tamtego okresu są naprawdę wyjątkowo trwałe, poza tym ogólne wrażenie jest nazbyt pozytywne, w odniesieniu do późniejszych gierkowskich tandet, rzecz jasna. Nie wiem, jak to możliwe, ale osiedla gomułkowskie (patrz Grunwaldzkie w Białej)... po prostu mi się podobają.

I teraz pojawia się pytanie, w zasadzie retoryczne. Co stanie się z tego typu budynkami, poniekąd świadkami historii polskiej architektury. Czy padną ofiarą nieokiełznanej termoizolacji, a tynki przykryje ostry róż akrylowych elewacji? Właśnie w tym momencie zazdroszczę Niemcom... ci potrafią przygotować oryginalne plany modernizacji komunistycznych osiedli i bloków, potrafią wyciągnąć z nich dawne, ukryte piękno i potrafią uczynić z zaniedbanych, często odstraszających zakątków tego typu... współczesne, nowoczesne, eleganckie i czyste rejony. Ot, tak. Po prostu.

Jak będzie w Polsce? Aż boję się myśleć.

piątek, 26 marca 2010

Wieś Sierockie

Chociaż mamy już wiosnę, pojawiają się pierwsze kwiaty, a drzewa puszczają pąki, to jednak ciąglę marzę o lecie...

To tak niesłychanie piękna pora roku. Zieleń! Moc tego koloru połączona ze świeżością i słońcem... Już wkrótce!

Miejsce - wieś Sierockie na Podhalu.

sobota, 20 marca 2010

Ulica Bracka w Krakowie

Kamienice na Rynku w Krakowie

Kamienice na Rynku w Krakowie

Remontowane Sukiennice na Rynku w Krakowie

Ulica Floriańska w Krakowie

Ulica Floriańska w Krakowie

Ulica Floriańska w Krakowie

Krakowski Barbakan widziany spod Bramy Floriańskiej

Ulica Kanonicza w Krakowie

Kościół św. Piotra i Pawła w Krakowie

Rynek Główny w Krakowie

Kraków to jednak piękne miasto.

Zawsze to powtarzam i ciągle tak myślę. Wczoraj rano mocne, wiosenne słońce oświetlało niezliczoną ilość zabytków i renesansowych kamienic, wbijając się pomiędzy krużganki dziedzińca wawelskiego i Collegium Luridicum.

Kanonicza znów zachwyciła, podobnie jak św. Jana czy Floriańska, a w Pawilonie Wyspiańskiego można było przenieść się do czasów Chopina. I nawet remontowane Sukiennice wyglądały... pięknie i dostojnie!

środa, 17 marca 2010

Teatr Polski w Bielsku-Białej

W sobotę 23 marca publiczność Teatru Polskiego skupi się nad sztuką "Oskar i Ruth", gościnnym występem Teatru Powszechnego z Warszawy. W tytułowych rolach wystąpią Arkadiusz Jakubik oraz Agnieszka Matysik.

Tym samym powoli kończyć będzie się sezon 2009/2010, którego najgłośniejszym spektaklem pozostaje chyba... Popcorn. Trochę szkoda, że zabrakło nowych premier sztuk pokroju "Żyd" czy "Testament Teodora Sixta"...

Ale przynajmniej Proszyk nie zawiódł!

Kamienice na Starym Mieście w Bielsku-Białej

Jak dawniej prezentują się dzisiaj kamienice przy ulicy Cieszyńskiej na Starym Mieście. Również narożnik Rynku i Kościelnej cieszy swoim fioletowym odcieniem...

... i dobrze! Do szczęścia brakuje tylko wiosny!

sobota, 13 marca 2010

Ratusz w Bielsku-Białej

Nie, nie... Nie mogę już. Białe paskudztwo znów sypie...

W tym roku zima w Polsce przypomniała sobie chyba o strefie klimatycznej, w której mieszkamy. I tak zimowy był cały styczeń, luty... a teraz marzec. W obecnie panującej sytuacji szczerze zazdroszczę mieszkańcom... Krety.

Na zdjęciu wyżej ratusz zmaga się z opadami śniegu.

P.S. Socjalizm będzie. Tylko pogoda się uspokoi i pozwoli pochodzić pomiędzy blokami:)

 
1 , 2