Euroregion Beskidy

Urząd Miasta Bielsko-Biała

Fryderyk Chopin - Chopin 2010

Nakarm glodne dziecko - wejdz na strone www.Pajacyk.pl

web stats stat24

blogi

sobota, 30 maja 2009

Dworzec autobusowy w Żywcu

Dworzec kolejowy w Żywcu

Dworzec kolejowy w Żywcu

Małopolski szynobus na dworcu w Żywcu

Dzisiaj po raz kolejny zaglądamy w okolice Bielska-Białej, tym razem obiecywany przeze mnie dworzec w Żywcu.

Dworzec kolejowy w Żywcu leży na trasie z Katowic do Zwardonia. I choć to mała mieścinka, pociągów przejeżdżających przez miejscowość jest nieproporcjonalnie dużo. Oczywiście stan techniczny dworca woła o pomstę do nieba, kładka groziła zawaleniem, a same płyty na peronach chwieją się w jedną i drugą stronę... Odmalowana jest tylko i wyłącznie hala dworca, ale podróżnym towarzyszą... gołębie na jej suficie...

Podobnie jest z dworcem autobusowym, który znajduje się zaraz po przeciwnej stronie. To PRL-owski, niepraktyczny barak nie spełniający żadnych norm, estetycznie po prostu porażający - zwłaszcza kolorem, którym nieszczęśnie został pomalowany.

Jedyną oznaką nowoczesności, którą zauważyłem... był małopolski szynobus, stojący na śląskich torach.

Tagi: kolej
16:27, arturr_g , Okolice
Link Komentarze (11) »
piątek, 29 maja 2009

Czarny szlak turystyczny z Soblówki na Halę Rycerzową

Czarny szlak turystyczny z Soblówki na Rycerzową

Bacówka na Hali Rycerzowej

Widok z Rycerzowej na Beskid Żywiecki

Hala Rycerzowa

Rozwidlenie szlaków turystycznych na przełęczy Halnej

Widok z Rycerzowej na Przełęcz Przegibek

Nie wiem, jak to możliwe, że mieszkając całe życie w górach, te góry ciągle się bardzo lubi. Bo góry są tak naprawdę piękne. A Beskid Żywiecki w dodatku wyjatkowo dziki, co jest jego niewątpliwą zaletą...

Żywiecczyzna większość z nas wita tragicznie - ohydnymi dworcami - kolejowym, jak i autobusowym i nic nie wskazuje na poprawę sytuacji... Ale to temat na następną notkę. Jednak, mimo wszystko, ten piękny region naszego kraju znajduje się tylko 80 km od GOP-u i 25 km od Bielska-Białej, więc daleko nie miałem.

Na Rycerzową (1226m n.p.m.) dotrzeć wcale nie jest tak łatwo i lekko. Dla niezmotoryzowanych i przede wszystkim zapartych turystów polecam 5 godzinną "wędrówkę" z przystanku PKP Rycerka, albo 10 godzinny marsz ze Zwardonia... Ja udałem się szlakiem czarnym z Soblówki (najkrótsze możliwe podejście, 1.5h), ale wierzcie mi, że dostanie się do tej wsi bez auta graniczy z cudem - dwa kursy dziennie PKS Żywiec tłumaczą wszystko...

Sama hala jest po prostu piękna... a bacówka na jej skraju zachwyca. Nie jest to w żadnym wypadku swoisty moloch na kształt Morskiego Oka, bądź Chochołowskiej. I bardzo dobrze. Urokliwa panorama obejmuje tereny od Babiej Góry na wschodzie po Wielką Raczą na zachodzie, wliczając Tatry i Małą Fatrę. Szkoda tylko, że zbytnio pogoda nie pozwoliła mi na podziwianie tych ostatnich, ale i tak się cieszę, że nie złapał mnie gęsty deszcz. Różnica pomiędzy Beskidem Śląskim a Żywieckim jest naprawdę ogromna, oczywiście z korzyścią dla tego drugiego. Szczerze polecam, jako alternatywa dla zapchanego Ustronia, Wisły czy Tatr.

I wczoraj wcale nie było ciepło, a dzisiaj rano termometry we wsi Ujsoły wskazywały tylko 4 stopnie - wierzchołki najwyższych gór zabieliły się majowym śniegiem.

poniedziałek, 25 maja 2009

Boczna ściana banku PKO przy ulicy 11 Listopada

Każdy świetnie wie, że banki zalewają naszą przestrzeń do swobodnego życia, wypierając różne inne sklepiki. Tak dzieje się na warszawskim Placu Wilsona, na ateńskiej Syntagmie, a także na ulicy 11 Listopada w Bielsku-Białej.

Banków na tej reprezentacyjnej miejskiej ulicy jest co niemiara, a nawet więcej. Pół biedy, jeśli już są, a przynajmniej nie szpecą. Co innego, gdy niszczą okoliczną architekturę i przede wszystkim poczucie harmonii. O estetyce już nie wspominając...

Tak też jest i z bankiem PKO w Bielsku-Białej, a dokładniej jego główną siedzibą. Ta szpetna żółtawa ściana na pierwszym planie to właśnie jego integralna część. Spójrzcie tylko: pięknie odremontowane zabytkowe kamieniczki okresu józefiańskiego, elegancki bruk... i ta akrylowa ściana z lat '90... Istne nieszczęście...

A tak a propos banków, lubicie spacerować stylowymi deptakami, na których widzicie ich więcej niż dużo?

Miejsce: widok z okolic mostu na rzece Białej.

sobota, 23 maja 2009

Tak się jakoś cudownie zdarzyło, że oficjalnie Bielsko-Biała swoją własną obwodnicę posiada... Cóż jednak z tego, jeśli rażaco mija się to z prawdą?

Bielską obwodnicę oddano do użytku dokładnie 29.06.2006r. 7 km drogi budowano... 11 lat. Ale jak na polskie tempo, to i tak sukces. Powstała dwujezdniowa trasa z prawie 400 metrowym tunelem, która w swym pierwotnym zamierzeniu miała odciążyć "zapchane" centrum miasta od tranzytowego ruchu: GOP-Beskidy-Zwardoń. No właśnie - miała.

Nie oszukujmy się. Tiry i ciężarówki (do przejścia granicznego w Zwardoniu), a przede wszystkim zwykli ludzie, jak pod zamkiem jeździli wypoczywać w Beskidy, tak dalej jeżdżą. I nie odstraszają ich ogromne korki, nic a nic. Kto bowiem chce nadkładać dodatkowe kilometry, nie wiedząc nawet, w którym momencie z krajowej "jedynki"w odpowiednią trasę skręcić?

"Obwodnica Zachodnia" Pana Prezydenta Krywulta to tak naprawdę całkowicie nietrafiona inwestycja, z której cieszą się przede wszystkim mieszkańcy Karpackiego, Beskidzkiego i Czterech Pór Roku. Za niemal 160 milionów złotych (!) powstała zwykła miejska droga (na której pełno skrzyżowań z sygnalizacją świetlną, co jeszcze bardziej spowolnia ruch), absolutnie nie rozwiązująca problemu korków w ścisłym centrum miasta.

Miejsce: widok na Aleję Armii Krajowej spod Gemini Parku.

piątek, 22 maja 2009

Burza nad Bielskiem-Białą

Burza nad Bielskiem-Białą

Kolejna majowa burza przeszła dzisiejszego wieczoru nad Bielskiem-Białą...

O stratach, jak na razie, nic mi nie wiadomo. Mogę jedynie stwierdzić, że było to największe tego typu zjawisko, jakie widziałem w tym roku.

A czy Wy lubicie burze?

Miejsce: Osiedle Polskich Skrzydeł, bloki obok ostatniego przystanku linii nr 4.

środa, 20 maja 2009

DH Wokulski oraz powstająca Sfera II

W poprzedniej notce pisałem o wysypie centrów handlowych w Bielsku-Białej. O ile przeważająca większość z nich znajduje się poza ścisłym centrum miasta, to, jak zawsze, jest pewien wyjątek. Chodzi oczywiście o Sferę II.

O inwestycji tej pisałem, bądź wspominałem już niejednokrotnie. Była Sfera w grudniu, pojawiła się w styczniu, to teraz pora na odsłonę majową.

Z mostu na ulicy 11 Listopada całość nieco przytłacza. Oczywiście widoczny na zdjęciu szkaradny budynek Wokulskiego. To pozostałość po dawnych fabrykach włókienniczych, mało zgrabnie zaadaptowanych do celów handlowych.  Kupcy nie chcieli zgodzić się na rozbiórkę baraku i tym samym zajęcie terenu przez nowoczesną galerię. W taki sposób centrum miasta, okolice pięknie wyremontowane, szpeci tandetny żółty akrylowy budynek. Prawda, że to swoista analogia do KDT w Warszawie?

Wracając jednak do tematu, osobiście, o ile jestem przeciw zalewowi galeriami handlowymi, to akurat tę budowę w pełni popieram. Bo choć zabierze ona kolejne żywe jednostki z piękniejącej (jako tako) starówki, 11 Listopada czy innych pobliskich ulic, to przynajmniej pozytywnie odmieni zaniedbane centrum Bielska-Białej, czyniąc go bardziej nowoczesnym - to szok, ale architektura nowej Sfery jest wyjątkowo przemyślana i niebanalna.

poniedziałek, 18 maja 2009

Bilbord reklamujący Gemini Park

Front Gemini Parku

Tych wszystkich, którzy mocno wierzyli w me odejście, od razu uprzedzam, że tak się nie stanie, a tych, którzy za nowymi notkami tęsknili, bardzo przepraszam. Przejdźmy jednak do sedna.

Już 21 maja 2009r. Bielsku-Białej przybędzie kolejna galeria handlowa. Inwestor zapewnia, że będzie to centrum inne niż pozostałe, bo zielone i otwarte na ludzi, zwłaszcza młodych. Nie chce mi się jednak absolutnie w to wierzyć, bo dla mnie wszystkie tego typu obiekty to termitiery przyciągające jak magnes niewinne osoby, które powinny spokojnie przechodzić się jedną ze śródmiejskich uliczek. Cóż jednak zrobić?

Zastanawia mnie fakt, na jaką ch***** 180 tysięcznemu miastu aż sześć ogromnych galerii... Jeśli jednak żadna z nich pustką nie świeci, to widać, że jest na nie swoiste zapotrzebowanie. Istotniejsza jest jednak sprawa, na co w Bielsku-Białej potrzebnych jest 17 sal kinowych z prawdziwego zdarzenia? Jeżeli obecny Kinoplex w Sferze często pełny i zapchany nie jest, to co będzie z kolejnym ogromnym CinemaCity w Gemini Parku? Osobiście obstawiam czystą upadłość.

"Wielkie otwarcie" w najbliższy czwartek o godzinie 9 rano. Lokalizacja - Zachodnia Obwodnica, ulica Bora-Komorowskiego.

sobota, 02 maja 2009

Bilbord przy ulicy Warszawskiej w Bielsku-Białej

Uwaga! Kobiety - nie przyjeżdżajcie do Bielska-Białej, bo automatycznie zwiększy się Wam zez, co stanowi niebezpieczeństwo dla Waszego zdrowia i życia.

Absurdalne miejsce: ulica Warszawska na Dolnym Przedmieściu, pomiędzy Dworcem Głównym a CH Sarni Stok.

piątek, 01 maja 2009

Widok ze Starego Bielska na Osiedle Wojska Polskiego

Zaczął się tegoroczny maj - jak dla mnie miesiąc w roku najpiękniejszy i zapewne dla wielu z Was również... Ludziska wyjechały na majówki, Bielsko-Białą jak zwykle ominą, kierując się prosto do oddalonego o 17 (albo i mniej) kilometrów Szczyrku, czy też pobliskiej Wisły. Szkoda mi już sił, aby opisywać tę absurdalną wręcz sytuację.

A teraz słów kilka o powyższym domku. Otóż, wbrew wszelkim pozorom, jest on zamieszkały przez starszą panią - zapewne wdowę. Jednak pani ta ma się bardzo dobrze - towarzystwa dotrzymują jej krowy i pieski, nawet do miasta od czasu do czasu się wybierze. Szkoda tylko, że kompletnie nie interesują się nią miejscy włodarze... A tak naprawdę, to trzeba by było...

Dom ten z pewnością pamięta piękne czasy, gdy dookoła były tylko i wyłącznie same pola i pastwiska, a ścieżkami wśród dzikiej przyrody dojść można było prosto na lotnisko i dalej pod samiutkie góry... Urbanizacja jednak zrobiła i robi nadal swoje, a takie obrazki jak powyżej odchodzą już w niepamięć...

P.S. Fotoblog przetrwał już pierwsze siedem miesięcy swojej działalności i z dumą wchodzi w miesiąc ósmy:)