Euroregion Beskidy

Urząd Miasta Bielsko-Biała

Fryderyk Chopin - Chopin 2010

Nakarm glodne dziecko - wejdz na strone www.Pajacyk.pl

web stats stat24

blogi

sobota, 29 maja 2010

Okolice Soblówki w Beskidzie Żywieckim

Wielka Rycerzowa w Beskidzie Żywieckim

Wielka Rycerzowa w Beskidzie Żywieckim

Po wielodniowych opadach i ogromnej powodzi w Beskidzie Żywieckim na dwa dni wyjrzało słońce. Wyjrzało, bo znów pada.

Zachwycająco krajobrazowo jest ta grupa Beskidów. Bardziej dzika i wyższa od Śląskiego, ma swój niepowtarzalny klimat. A jakie widoki! Na zdjęciach te z Wielkiej Rycerzowej - 1226m n.p.m.

Lato uważam za rozpoczęte!

środa, 19 maja 2010

W Bielsku-Białej sytuacja nie jest już tak niebezpieczna. Największe strumienie wody spłynęły z gór i przemieszczają się na północ, w stronę Krakowa i dalej Warszawy.

W mieście zamknięte pozostają tylko trzy ulice: Żywiecka, Trakcyjna i Kusia; utrudnienia mogą występować na nielicznych innych drogach.

Gorzej sytuacja przedstawia się na Żywiecczyźnie, gdzie zamkniętych jest kilkanaście mostów i w rejonie Czechowic-Dziedzic, gdzie pękają wały na Wiśle i nocą ewakuowano znaczną część mieszkańców.

 

Aktualne wiadomości z regionu znaleźć można na:

www.super-nowa.pl

www.bielsko.biala.pl

www.bielskobiala.gazeta.pl

www.forum.naszebielsko.pl

Powódź w Bielsku-Białej

wtorek, 18 maja 2010

W Bielsku-Białej powódź trwa. Chociaż w mieście sytuacja nie jest aż tak tragiczna, to jednak okolice cierpią bardziej niż w 1997 roku...

Ludzie ewakuowani są z Kaniowa pod Bielskiem-Białą i Czechowic-Dziedzic - miasta, które jest praktycznie w całości zalane i miasta, któremu grozi przerwanie wału na Wiśle.

Zamknięta i zatopiona jest droga krajowa nr 1 przy granicy Czechowic-Dziedzic z Bielskiem-Białą - miejscami woda sięga prawie dwóch metrów!

Zamknięte są również niektóre odcinki linii kolejowych - w Bielsku-Białej podtopiony został most na trasie do Żywca, pociągi nie kursują.

Na Żywiecczyźnie zamkniętych jest aż kilkanaście mostów - Koszarawa została odcięta od świata.

 

W Bielsku-Białej poważne utrudnienia panują w ruchu; zamkniętych jest wiele ważnych ulic: Bestwińska, Nad Potokiem, Trakcyjna i Żywiecka (na zdjęciu niżej); zalane są z kolei ulice: Regera, Komorowicka, Olimpijska, Kusia i Partyzantów oraz pętla przy ulicy Tartacznej w Wapienicy, kilkanaście linii autobusowych kursuje zmienionymi trasami:

Zamknięta ulica Żywiecka w Bielsku-Białej

 

Przy zamkniętej ulicy Żywieckiej w bielskiej dzielnicy Mikuszowice zatopionych bądź podtopionych zostało kilkadziesiąt domów; w niektórych miejscach woda przykrywa niemal płoty:

Zalane domy i ogrody przy ulicy Żywieckiej w Bielsku-Białej

Zalane domy i ogrody przy ulicy Żywieckiej w Bielsku-Białej

 

Wczoraj i w nocy mieszkańcy okolic ulic Kolejowej i Kusia w Mikuszowicach walczyli z wielką wodą, która wdzierała się do ich domów; dzisiaj sytuacja nieco się uspokoiła:

Podtopione okolice ulicy Kolejowej w Bielsku-Białej

Podtopione okolice ulicy Kusia w Bielsku-Białej

 

Z podtopieniami walczy również Wapienica; przejście podziemne pod ulicą Cieszyńską zostało całkowicie zalane, na ulicy Jaworzańskiej tworzą się ogromne rozlewiska, a pętla autobusowa lini numer 16 jest zatopiona. Potok Wapienica niemal nie mieści się w korycie, zmętniony został zbiornik wodny Wielka Łąka w górnej Wapienicy pod grzbietami Beskidu Śląskiego - ograniczono pobór wody pitnej dla mieszkańców miasta:

Zalane przejście podziemne pod ulicą Cieszyńską w Wapienicy w Bielsku-Białej

Potok Wapienica w Bielsku-Białej

Zalana pętla autobusowa przy ulicy Tartacznej w Wapienicy w Bielsku-Białej

Worki z piaskiem przy ulicy Dębowiec w Bielsku-Białej

 

I na koniec rzeka Biała - jej poziom nieco się obniżył, ale nadal przekracza stan alarmowy, więc kolorowo absolutnie nie jest; zamknięto most na ulicy Maczka, z kolei most na ulicy PCK broni się:

Most na rzece Białej na ulicy PCK w Bielsku-Białej

Most na rzece Białej na ulicy PCK w Bielsku-Białej

 

Rzeka Biała na wysokości ratusza - gdyby nie betonowe barierki, woda byłaby już dawno na ulicach miasta:

Rzeka Biała na wysokości ratusza w Bielsku-Białej

 

I Biała koło galerii Sfera (nadal nieczynne są mostki łączniki galerii z miastem):

Mostek nad rzeką Białą w okolicy galerii handlowej Sfera w centrum Bielska-Białej

Rzeka Biała na wysokości CH Sfera w Bielsku-Białej

 

Deszcz ciągle pada...

poniedziałek, 17 maja 2010

W Bielsku-Białej powódź. Zdecydowanie! Takiego stanu poziomu wód Biała nie notowała w mieście chyba nigdy, a już na pewno nie w ostatnich latach. Jest gorzej niż w 1997 roku! W ciągu trzech dni na każdy metr kwadratowy spadło aż 210 litrów wody!

 

Rzeka Biała przepływająca przez centrum miasta w okolicach centrum handlowego Sfera wygląda bardzo egzotycznie i niezwykle drapieżnie - ma prawie trzy metry głębokości - podczas gdy normalnie sięga maksymalnie 20-stu, 30-stu centymetrów; zamknięto trzy mostki - dojścia do galerii:

Rzeka Biała w centrum Bielska-Białej pod Galerią Handlową Sfera

 

Prawdziwy i potężny wodospad utworzył się w okolicach mostu na ulicy Mostowej w pobliżu galerii Sfera, strumienie wody rozpryskujące się we wszystkie możliwe strony docierają nawet na sam most, zalewając go:

Wodospad na rzece Białej w okolicach centrum handlowego Sfera

Most na ulicy Mostowej na rzece Białej w centrum Bielska-Białej

Most na ulicy Mostowej na rzece Białej w centrum Bielska-Białej

 

Wody Białej przez most na ulicy 11 Listopada - głównym deptaku miejskim - niemal się przelewają; osobiście nie pamiętam takiej sytuacji:

Most na rzece Białej na ulicy 11 Listopada

 

Ulicami Bielska-Białej płyną strumienie wody; zamknięte do teraz są: Górska w Straconce, Żywiecka w Mikuszowicach, pas Bystrzańskiej w kierunku Szczyrku, Skarpowa w Kamienicy, Regera w Wapienicy i Partyzantów w ścisłym centrum, zamknięcie tej ostatniej (na zdjeciach niżej) wiąże się z poważnymi utrudnieniami komunikacyjnymi - kilkanaście linii autobusowych jeździ zmienionymi trasami, tworzą się duże korki. Nieprzejezdna jest ulica Pocztowa w Cygańskim Lesie, z kolei zalane: Cieszyńska w Wapienicy, Olimpijska, Grażyńskiego i Komorowicka (wraz z samym centrum Komorowic) i pętla autobusowa przy ulicy Tartacznej w Wapienicy:

Zalana i zamknięta ulica Partyzantów w Bielsku-Białej

Zalana ulica Partyzantów

Przy zalanej ulicy Partyzantów

Przy zalanej ulicy Partyzantów

 

Objazdy zalaną Partyzantów prowadzą m.in. przez most na ulicy PCK, który niemal płynie. Brakuje pół metra do przelania się wody, a jeszcze mniej do podmycia:

Most na rzece Białej na ulicy PCK w Bielsku-Białej

Most na rzece Białej na ulicy PCK w Bielsku-Białej

 

Kilkanaście metrów za mostem drogowym na ulicy PCK znajduje się kładka dla pieszych - brakuje pół metra wody do przelania:

Kładka dla pieszych nad rzeką Białą w Bielsku-Białej

 

Kolejne kilkanaście metrów dalej znajduje się most kolejowy trasy Bielsko-Biała - Żywiec; dzisiaj pociągi znacznie zwalniały przed przejazdem, a kilka z nich stało przed mostem i oczekiwało na pozwolenie przejazdu:

Most kolejowy na rzece Białej w Bielsku-Białej

Kładka dla pieszych i most kolejowy na rzece Białej w Bielsku-Białej

 

Biała w Parku Włókniarzy dochodzi prawie do ścieżki dla pieszych, tego jeszcze nie było (!):

Rzeka Biała na wysokości Parku Włókniarzy w Bielsku-Białej

Rzeka Biała na wysokości Parku Włókniarzy w Bielsku-Białej

Rzeka Biała na wysokości Parku Włókniarzy w Bielsku-Białej

 

Most drogowy na ulicy Kołątaja - jedyna możliwość wyjechania z okolic ulic Bohaterów Warszawy i Wilsona - prawie przelany, podmyty do jutrzejszego ranka będzie niemal na pewno:

Most drogowy na rzece Białej na ulicy Kołątaja

 

I Biała w okolicach ratusza; tutaj dzisiaj rano mieliśmy do czynienia z sytuacją wręcz katastrofalną - brakowało kilkanaście centymetrów do przelania rzeki przez betonowe bariery - poziom rzeki był de facto wyższy niż chodnika po drugiej stronie. Zamknięta jest kładka przy bulwarach za ratuszem i same bulwary - od strony ulicy Bohaterów Warszawy również. Tam też doszło do znacznego podmycia gruntu, a niedaleko do zalania III LO im. Stefana Żeromskiego:

Kładka nad Białą w okolicach Ratusza

Rzeka Biała na tle Osiedla Śródmiejskiego w okolicach ratusza w Bielsku-Białej

Rzeka Biała w okolicach ratusza w Bielsku-Białej

 

A deszcz nie przestaje padać...

sobota, 15 maja 2010

"Pijacy" na ulicy 11 Listopada

Rejon ulicy 11 Listopada przy Placu Wojska Polskiego "od zawsze" kojarzy mi się z drobnymi "pijaczkami".

Zresztą... prawdopodobnie innym mieszkańcom także. A przyznam, że okolica jest wręcz wymarzonym siedliskiem dla tej społeczności!

Dlaczego? Centrum miasta, bliskość sklepów oraz stylowych kawiarenek, wspaniałe widoki, piękne kamienice (niektóre z ogólnodostępnymi klatkami schodowymi), wygodny murek i eleganckie ławeczki! Do tego zieleń krzewów... coś wspaniałego!

Specyfika "pijaczków"? "Pijaczki" mają to do siebie, że wyglądają (nie)nagannie, piją tanie trunki (śmiecąc pozostałymi plastikowymi butelkami), lubią się zdrzemnąć, czasem poderwać ładną "laskę" z ulicy, a także, z powodu braku publicznych toalet w mieście, za potrzebą często pójść gdzieś z boku...

High life w centrum Bielska-Białej!

Ulica 3 Maja w Bielsku-Białej

Jestem zmęczony pogodą. Pada ciągle, cały czas i to już od końca kwietnia. Nie taki miał być maj. O nie!

Miał być soczyście zielony, ciepły, słoneczny, jaskrawy i kwitnący. Miał nas ciszyć i bawić. Miał wybawić z półrocznego zimowego przespania... a jest inaczej.

W dodatku szykuje się powódź! Ziemia nie jest w stanie zbierać już wody, a i większości rzek w regionie stan wód jest wysoki... Co gorsza, dzisiaj w nocy mają zacząć się katastrofalnie ulewne opady deszczu - wysoko w górach mokrego śniegu. Żyć, nie umierać!

PS Czekam na słoneczne dni i możliwość fotografowania miasta.

Miejsce: widok z Placu Teatralnego w kierunku ulicy 3 Maja.

czwartek, 06 maja 2010

Pod szczyty Beskidu Małego wybierzmy się z ostatniego przystanku autobusu linii numer 4 na Osiedlu Langiewicza. Przed nami wspaniałe krajobrazowo tereny!

Idąc w stronę basenu miniemy budowę "północno-wschodniej obwodnicy Bielska-Białej" - przyszły fragment drogi ekspresowej S1 i S69. Przetnie ona piękne willowe dzielnice miasta, szerokimi zakrętami i estakadami przechodząc u podnóża Beskidów:

Budowa północno-wschodniej obwodnicy Bielska-Białej

 

Kierując się dalej, będziemy coraz bardziej zbliżać się do górskich grzbietów, które czasami będą szeroko odsłonięte, tak jak na ulicy Langiewicza:

Widok z ulicy Langiewicza na Beskid Mały

Ulica Langiewicza w Bielsku-Białej

 

Skręcimy w prawo. Będziemy wędrować niezbyt długą, lecz niezwykle klimatyczną ulicą Wspólną, której perspektywę zamyka Łysa Góra (655m n.p.m.). Domy w okolicy są bardzo zadbane; zaskakuje ogrom zieleni i niekiedy piękne stare drzewa:

Ulica Wspólna w Bielsku-Białej

Ulica Wspólna w Bielsku-Białej

 

W miejscu przedstawionym na zdjęciu wyżej skręcimy w lewo. Będziemy szli ostro w górę (miejscami nachylenie wynosi aż 12 stopni!) niedawno zmodernizowaną ulicą Księdza Brzóski, która łączy Straconkę z Kopcem Lipnickim. Właśnie z tej ulicy będziemy mogli dostrzec znacznie wyższe szczyty Beskidu Śląskiego (na zdjęciu widać Dębowiec i zbocza Szyndzielni):

Ulica Księdza Brzóski w Bielsku-Białej

 

Po około 400-stu metrach opuścimy Księdza Brzóski, skręcając w prawo w jej podgórskie odgałęzienie - stromą ulicę Leśną. Nadal więc będziemy piąć się coraz wyżej, zostawiając za sobą nawet willową i z każdym metrem rzadszą zabudowę:

Ulica Leśna w Bielsku-Białej

Ulica Leśna w Bielsku-Białej

 

Będziemy mijać rozległe podgórskie i ostro nachylone łąki na zboczach Czupla (654m n.p.m.) z widokiem na Łysą Górę (655m n.p.m.):

Łąki i pola przy ulicy Leśnej w Bielsku-Białej

 

Aż w końcu dojdziemy pod ostatni dom. 503m n.p.m. - wyżej drogą się nie da. Zabudowa głęboko wcięła się w góry, w Straconce jest to szczególnie zauważalne. Z końca Leśnej rozpościera się wspaniała panorama Bielska-Białej i Beskidu Śląskiego. Na pierwszym planie zdjęcia niżej widać stosunkowo niskie: Kozią Górę (683m n.p.m.) i Równię (601m n.p.m.). Za nimi, w głębokiej dolinie znajduje się Bystra. Z kolei wysokie szczyty na drugim planie to od lewej: Skrzyczne (1257m n.p.m.), Magura (1095m n.p.m.), Klimczok (1117m n.p.m.) i Szyndzielnia (1028m n.p.m.):

Panorama spod gór, z końca ulicy Leśnej w Bielsku-Białej

Panorama spod gór, z końca ulicy Leśnej w Bielsku-Białej

Panorama spod gór, z końca ulicy Leśnej w Bielsku-Białej

 

Tak piękny widok mają okoliczni mieszkańcy... Świetnie widać, gdzie kończą się Beskidy, a zaczyna miasto - Bielsko-Biała - położone zaraz u ich stóp:

Panorama spod gór, z końca ulicy Leśnej w Bielsku-Białej

sobota, 01 maja 2010

 

Plac Ratuszowy w Bielsku-Białej

Zaczął się maj! Według mojej subiektywnej oceny - najpiękniejszy miesiąc w roku!

Dopiero w maju, po prawie półrocznym okresie wegetacji - wszystko tak naprawdę żyje. Wszystko jest zielone, wszystko kwitnie, a kwiatów na polach i łąkach nie sposób zliczyć!

Plac Ratuszowy zza Białej będzie wyglądał o tak, jak na zdjęciu wyżej. W zasadzie już prawie wygląda! Będzie pogrążony w pnączach zieleni!

Wiwat wiosno!