Euroregion Beskidy

Urząd Miasta Bielsko-Biała

Fryderyk Chopin - Chopin 2010

Nakarm glodne dziecko - wejdz na strone www.Pajacyk.pl

web stats stat24

blogi

wtorek, 30 czerwca 2009

Rzeka Biała w Bielsku-Białej

W samym Bielsku-Białej po powodzi nie ma już prawie śladu (budżet miasta się nie liczy). Opadła nawet rzeka Biała, która jeszcze parę dni temu niemal wylewała się ze swojego koryta.

I tak stan, który widzicie na zdjęciu powyżej, nie jest stanem normalnym dla tej rzeki. Bowiem zazwyczaj jest to malutka "rzeczunia", do której lepiej pasowałoby określenie potok. Ale jak widać, intensywne deszcze zmieniają ją w rwącego potwora głębokiego na dwa-trzy metry.

Dziwnie wczoraj po południu ta nasza Biała wyglądała. Jakieś obłoki pary się nad nią unosiły. Znak, że napływa do nas gorące powietrze:) Czas najwyższy!

Miejsce: widok z mostu na ulicy PCK, śródmieście.

poniedziałek, 29 czerwca 2009

Oznakowanie przednich drzwi w autobusach MZK Bielsko-Biała

Oznakowanie autobusu MZK Bielsko-Biała

W autobusie MZK Bielsko-Biała

Stało się. Przyszedł 29.06.2009r., dzień, w którym MZK Bielsko-Biała wprowadził system wsiadania do autobusów przednimi drzwiami.

O tym "rewolucyjnym pomyśle" bielszczanie byli informowani już od niemal miesiąca, komunikaty w tej sprawie m.in. wyświetlane były we wszystkich pojazdach. Ludzie narzekali, niektórzy ostro krytykowali szykujące się zmiany, ale czy ostatecznie jest aż tak źle?

I tutaj kolejny absurd. Odnoszę wrażenie, że to my - zwykli ludzie lepiej przygotowaliśmy się do zmian, aniżeli MZK. Co naprawdę szokujące, nie było większych problemów z okazywaniem biletów, albo ich kupnem, bielszczanie sami, pierwsi podchodzili do przednich drzwi, a czas przejazdu właściwie nie wydłużył się. A jednak można! Szok, prawda?

W chwili obecnej śmiem twierdzić, że w walce z gapowiczami bezapelacyjnie prowadzi MZK.

Miejsce: dwa pierwsze zdjęcia to linia nr 1s na przystanku w Cygańskim Lesie, zdjęcie trzecie pochodzi z linii nr 4, przystanek Osiedle Wojska Polskiego. Oba autobusy to najnowsze nabytki MZK - Mercedesy Citaro.

P.S. Dzisiaj na Bielsko-Białą padało tylko do południa! A od popołudnia pięknie świeci słońce!

niedziela, 28 czerwca 2009

Ulica Krakowska w Białej

No właśnie. Czy na ulicy Krakowskiej mamy do czynienia z absurdem czy też zwykłym ludzkim niedopatrzeniem?

Jakiś czas temu w Bielsku-Białej i okolicach ustawiono brązowe tabliczki informujące podróżnych (czyt. turystów) o wyjątkowych i zabytkowych miejscach w okolicy. Nasilniej rozsławiony w ten sposób został Zamek Książąt Sułkowskich. Drogowskazy do niego można znaleć m.in. przy wjeździe do miasta od strony Żywca, Szczyrku, Katowic oraz Cieszyna. Podobny stoi także przy ulicy Krakowskiej (rzecz jasna wjazd od strony Krakowa).

Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie... liście... całkowicie zasłaniające tablicę. Osobiście uważam, że nie jest to żadne niedopatrzenie... a przykry skutek/efekt polskiej mentalności i troski o miejską przestrzeń. Nie da się bowiem przez miesiące nie zauważać zarastających liści. Bo przecież z dnia na dzień się tam nie pojawiły, choć nawet bym się nie zdziwił.

A więc absurd na całego:)

P.S. Dzisiaj rano Bielsko-Białą nawiedziła ogromna burza, wręcz nawałnica. Około godziny 6 widoczną powyżej ulicą Krakowską spływały strumienie wody. Całkowicie zalana została ulica Południowa, duże problemy były także na Partyzantów i Karpackiej w Kamienicy. Biała w kilkanaście minut zamieniła się w potężną rzekę, która niemal wylewała z koryta w centrum miasta. I to właśnie ona spowodowała ogromne straty m.in. w Czechowicach i Kaniowie. A właśnie teraz nad miastem szaleje kolejna OGROMNA burza...

Tagi: różne ulice
20:52, arturr_g , Lipnik
Link Komentarze (17) »
sobota, 27 czerwca 2009

Ratusz w Bielsku-Białej

Pogoda już dawno zaczęła irytować mieszkańców południa Polski. Jak mają więc reagować na kolejne burze i opady deszczu, które właśnie teraz przechodzą np. nad Bielskiem-Białą? W samej tylko stolicy Podbeskidzia straty po ogromnych nawałnicach sięgnęły... kilkuset tysięcy złotych. Pada, z krótkimi przerwami, już od 19 czerwca.

Bardzo blisko rzeki Białej, która niedawno niemal wylała, stoi sobie jeden z największych i najbardziej reprezentacyjnych bielskich zabytków. Choć właściwie powinienem napisać, że jeden z bialskich, bo ratusz stoi własnie po bialskiej, polskiej stronie Bielska-Białej.

Jego budowa trwała dokładnie dwa lata (!), budynek oddano do użytku w 1897r. Co ciekawe, słynny archiktekt Karol Korn odniósł tutaj sromotną porażkę, swoim projektem przegrywając z o wiele mniej znanym Emanuelem Rostem.

Szkoda, że w pięknych wnętrzach siedzą nic nierobiący miejscy włodarze:)

piątek, 26 czerwca 2009

Nie znałem tego człowieka, nigdy nie byłem na żadnym jego koncercie. Ani razu go nie widziałem. Z każdym kolejnym rokiem coraz bardziej dziwiłem się, że można tak nie nawidzieć samego siebie i nie akceptować swojego wyglądu. A jednak było w Michaelu coś niesamowitego, coś co wyróżniało go od reszty tłumu i stanowiło przepustkę do serc milionów osób na całym świecie. To Talen (przez wielkie T), tak rzadko już spotykany. Jego piosenki do dzisiaj mnie zadziwiają. Michael był po prostu WIELKIM ARTYSTĄ. I taki pozostanie w mojej pamięci.

P.S. A jeszcze wczoraj o tej godzinie był wśród nas.

czwartek, 25 czerwca 2009

Ulica Kadłubka w Bielsku-Białej

Zostawmy na chwilę centrum miasta, a przenieśmy się na jego głębokie peryferie, na krańce Starego Bielska, na "ulicę" Kadłubka.

Bowiem tutaj zdarzył się jakiś cud! Odpowiednie służby, nie wiem jakie, wysypały na "drogę", a raczej dukt, żwir! Acz zmieszany z jakąś ziemią, to mniejsza z tym... Polna droga zmieniła się w drogę mniej średniowieczną i obecnie klasyfikuje się mniej więcej w wieku XVIII. NIe jest źle, Bielsko-Biała dogania Europę Zachodnią!

Dla porównania, tutaj można zobaczyć drogę przed "utwardzeniem".

P.S. Bielsko zostało wczoraj kompletnie zalane! Andersa płynęła rzeka, podobnie było na Partyzantów, Straconka zalana, a Biała niemal przelała się przez most na 11 Listopada!

środa, 24 czerwca 2009

Teatr Polski w Bielsku-Białej

Ponieważ bardzo spodobała się Wam stylowa fontanna z poprzedniej notki, to dzisiaj postanowiłem pokazać raz jeszcze, co ta fontanna zdobi. A obiekt ten naprawdę zasługuję na uwagę.

Jest to oczywiście Teatr Polski, który mieści się w zabytkowym budynku z 1890r. W całości wzorowany był na budowlach wiedeńskich, co pozytywnie uwydatniło się na jego architekturze. Po latach zaniedbań, rok temu zakończono generalny remont całego gmachu, który dzisiaj prezentuje się po prostu świetnie.

I pomyśleć, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu dokładnie w tym miejscu zatrzymywał się tramwaj... To były piękne czasy!

wtorek, 23 czerwca 2009

Fontanna przed Teatrem Polskim w Bielsku-Białej

Czasami Bielsko-Biała wyglądem przypomina Wiedeń. I czasami trudno się temu dziwić. Bowiem wiele budynków w stolicy Podbeskidzia wzniesiono właśnie na kształt tych w stolicy Austrii.

Jednym z najpiękniejszych zakątków miasta jest jego ścisłe centrum, okolice Zamku Książąt Sułkowskich, Teatru Polskiego i Poczty Głównej. Dokładnie po środku, na Placu Teatralnym (choć ta nazwa oficjalnie nie istnieje) stoi piękna fontanna z 1895r. - dar budowniczych pierwszych bielskich wodociągów.

Oczywiście to absolutnie nie oryginał. Ten zaginął, został zniszczony, skradziony, sam nie wiem do końca. Przez wiele lat w tym reprezentacyjnym miejscu straszyła zwykła betonowa konstrukcja, która, co tu dużo mówić, swoją architekturą absolutnie nie powalała na kolana. Na szczęście parę lat temu "moloch" zniknął, a na jego miejscu stanęła replika pięknej fontanny sprzed stu lat.

Czasami nasze miasta wyglądają naprawdę pięknie!

P.S. Jakby tak jeszcze odbudować sukiennice w miejscu ceglastego muru...

poniedziałek, 22 czerwca 2009

Ulica 3 Maja w Bielsku-Białej

Czy życie w mieście nie jest monotonne?

Nie wiem, nie mi to oceniać. Jedno jest pewne: szaruga, deszcz i 13 stopni w drugiej połowie czerwca z pewnością nie poprawiają ludziom humoru. Absolutnie. Nigdy. Przenigdy.

Tak też jest i dzisiaj, 22 czerwca roku pańskiego 2009r. Bielskimi ulicami przejeżdżają, jak zwykle, samochody, ludzie, jak zwykle, podążają w nikomu nie znanym kierunku, złomiarze, jak zwykle, kradną kratki ściekowe, a pod 3 Maja, jak zwykle, przejeżdża spóźniony x godzin pociąg osobowy w kierunku Zwardonia. Ot tak, po prostu.

Ciekawe, prawda? Nie wmówicie mi, że nie. Istna monotonia życia.

niedziela, 21 czerwca 2009

Zamek Książąt Sułkowskich w Bielsku-Białej

A proszę... zwykłe, miłe i przyjemne zdjęcie najważniejszego bielskiego zabytku - Zamku Książąt Sułkowskich.

Deszcz będzie innym razem. Bloki i nieszczęścia również:)

 
1 , 2