Euroregion Beskidy

Urząd Miasta Bielsko-Biała

Fryderyk Chopin - Chopin 2010

Nakarm glodne dziecko - wejdz na strone www.Pajacyk.pl

web stats stat24

blogi

wtorek, 31 sierpnia 2010

Plac Bolesława Chrobrego w Bielsku-Białej

O godzinie 18. termometr w centrum Bielska-Białej wskazywał 9 stopni C. Teraz jest całkiem podobnie.

Gorzej z opadami deszczu! Tylko dzisiaj (do teraz) spadło go 70 mm, przy czym w całym sierpniu 160 mm. Pada ciągle i nic nie ustępuje. W tym roku mamy zdecydowanie za dużo deszczowych epizodów.

Miłe pożegnanie sierpnia, prawda?

Miejsce: Plac Bolesława Chrobrego w centrum miasta.

Widok na Błatnią (917 m n.p.m.) z okolic jeziora Wielka Łąka w Wapienicy

Nie, nie. Wcale nie napiszę, że teraz jest 10 stopni C, że w górach jest 5 i że bardzo, bardzo pada deszcz.

Nie napiszę, że dzisiaj jest ostatni dzień wakacji i lata w ogóle. Nie napiszę, że zaraz przyjdzie jesień, a zaraz po niej zima. Nie napiszę, że wielkimi krokami zbliża się półroczny okres wegetacji.

Zdjęcie optymistyczne! Promienie zachodzącego słońca, które przebijają się przez masyw Przykrej i oświetlają Błatnią (917 m n.p.m.)!

Miejsce: widok z okolic jeziora Wielka Łąka w Wapienicy, Beskid Śląski.

PS Na Kasprowym spadł śnieg.

niedziela, 29 sierpnia 2010

Zachodnia pierzeja Rynku Starego Miasta w Bielsku-Białej

Zabudowa ulicy Cieszyńskiej na Starym Mieście w Bielsku-Białej

Zabudowa Placu św. Mikołaja na Starym Mieście w Bielsku-Białej

Kamienica Cieszyńska 13/Plac św. Mikołaja na Starym Mieście w Bielsku-Białej

To naprawdę piękne i zadziwiające, jak na naszych oczach zaniedbane i zmarginalizowane przez cały PRL i pierwszą dekadę wolnej Polski Stare Miasto odzyskuje dawny blask!

W tym roku, za miesiąc, miną 4 lata od chwili otwarcia zmodernizowanej płyty głównej Rynku i ciągu kamienic pierzei zachodniej. Wówczas chyba mało kto wierzył, że po dziesiątkach lat te okolice znów zaczną tętnić życiem (przynajmniej i chwilowo, miejmy nadzieję, latem)! Nierealne wydawało się, że będziemy mogli spokojnie spacerować uliczkami i podziwiać ukryte piękno starych kamienic!

A jednak! Teraz sam zaczynam w to wierzyć! Śmiałe i dość ambitne plany Ratusza realizują się, co widzi każdy z nas!

Tak! W ciągu ostatnich lat dawny blask odzyskały: dwie kamienice w pierzei północnej rynku, jedna w południowej i dwie w zachodniej; kilka kamienic przy ulicy Wzgórze, dwie przy Schodowej, większość przy ul. Piwowarskiej, Św. Trójcy i wszystkie, z wyjątkiem jednej, w ciągu ulicy Cieszyńskiej (zdjęcie 2). Również i zabudowa Placu św. Mikołaja dzisiaj cieszy oko (zdjęcia 3 i 4), gdzie niedawno zakończył się olbrzmi remont gmachu Sądu Okręgowego. Dodając do tego odrestaurowany Zamek Książąt Sułkowskich, jest rzeczywiście coraz piękniej!

Plany na przyszłość? Oczywiście! Już teraz kilkanaście kolejnych kamienic zostało sprzedanych (z zastrzeżeniem wykonania kapitalnego remontu) bądź na sprzedaż czeka. Także i miasto będzie je remontować. Już rozpoczęła się przebudowa ulicy Wzgórze, a w 2011 r. czeka nas budowa skweru przy ul. Schodowej, modernizacja Pankiewicza i rejonu ul. Krętej (powstanie taras widokowy z panoramą bielskiego Syjonu i odtworzona zostanie średniowieczna baszta).

I oby tak dalej!

piątek, 27 sierpnia 2010

Śródmiejska Obwodnica Zachodnia Bielska-Białej

Właśnie w tym miejscu na zdjęciu wyżej kończy się 240-metrowy tunel drogowy Śródmiejskiej Obwodnicy Zachodniej Bielska-Białej.

Rok 2005, gdy z pompą otwierano węzeł Hulanka - jedno z największych skrzyżowań w Polsce południowej, przyniósł tak wyczekiwane zmiany w organizacji ruchu tej części miasta.

Miał także przynieść znaczne odciążenie centrum Bielska, bo samochody magicznym sposobem przy wjeździe od strony Katowic skręcać powinny na dwupasmówkę, wybierać obwodnicę i piękną, 7-kilometrową trasą spokojnie ominąć śródmieście, podziwiając przy okazji panoramę Beskidów.

Ale ci nieliczni, którzy tak zdecydowali postąpić, otrzymali dodatkowe atrakcje: liczne światła, przejścia dla pieszych, ograniczenie do 50 i przejazd między dwoma ogromnymi osiedlami: Karpackim i Beskidzkim.

Zamiast trasy efektywnej, z czystym sumieniem mogę stwierdzić, że mamy efektowną! I uwaga, łącznie za... 158.749.099 złotych! Z tego prawie 46 milionów pochłonęła budowa samej Hulanki.

Miejsce: widok z wiaduktu nad wjazdem do tunelu.

środa, 25 sierpnia 2010

Kamienice przy ulicy 11 Listopada w Bielsku-Białej

Kamienice z ulicy 11 Listopada chyba nigdy nie przestaną mnie zachwycać.

Patrząc się na ich piękną architekturę, można przynajmniej spróbować wyobrazić sobie elegancję, styl i kunszt dawnego Bielska. Bo chociaż 11 Listopada ciągła się dalej po bialskiej, "polskiej" stronie, to właśnie po austriackiej powstała trzypiętrowa, mieszczańska zabudowa.

I tak kamienica po lewej to największy obiekt po bielskiej stronie. Nadbrzeżna, zaskakuje piękną fasadą z wykuszami i kolumnami. I pomyśleć, że powstała w zaledwie dwa lata (1892-1893). Korn musiał być dumny!

Naprawdę szkoda, że tak zdumiewająca urbanistycznie ulica umiera. Sfera wyssała handel. Całkowicie. Ostatnio zamknięty został nawet sklep rybny, który istniał od dobrych prawie 30 lat. 11 Listopada zmierza ku bankowej pustce. Nawet kawiarnie i restauracje nie potrafią się utrzymać. Bo i w jaki sposób?

Ruch zamiera około 18. Po 20 już tylko cisza i pustka delektują się fasadami pięknych kamienic.

Kamienica przy Placu Ratuszowym w Bielsku-Białej

Nie sądziłem, że uda mi się zobaczyć kiedykolwiek kogokolwiek, kto mieszka w centrum i wygląda ze swojego mieszkania.

A jednak! Do tego cudu doszło dzisiaj około godziny 20-stej przy Placu Ratuszowym w Białej.

Na co dzień to tętniące życiem okolice, mnóstwo ludzi, samochodów, spalin i hałasu. Jednak wieczorami, gdy ostatnie promienie słońca docierają do powierzchni ziemi, pojawiają się oznaki życia w tej wymarłej dzielnicy. Tak, ludzie tutaj żyją!

Tylko jak żyją?

poniedziałek, 23 sierpnia 2010

Pola przy ulicy Cieszyńskiej przy granicy z Jaworzem

Trwają żniwa. Teoretycznie za półtora miesiąca te ciemnobrązowe teraz pola przykryje pierwsza w tym roku warstwa śniegu.

Tak, tak! Zdecydowanie lato chyli się ku końcowi. I chociaż teraz często narzekamy, że jest za gorąco, pod koniec września będziemy mówili, że jest za zimno!

Cóż to za naród!? Sam ciągle się zastanawiam. Polacy to naprawdę ewenement na skalę światową! Zróbmy krótki przegląd tego roku: mrozy w zimie, powodzie na wiosnę, upały i susze w lecie... Jak nie jest za sucho, to jest za mokro. Nawet z wielkiej tragedii, jak ta pod Smoleńskiem, wyniknąć może tylko i wyłącznie: KONFLIKT.

Tak, Polacy żyją w ciągłym konflikcie. Ze sobą, z krajem, z przyrodą i naturą.

PS Wiosną, albo późną jesienią, gdy wieje halny z gór na zdjęciu wyżej, także jest źle!

I tylko szkoda upływającego czasu, w takich chwilach zawsze wspominam Einsteina: "znane są tysiące sposobów zabijania czasu, ale nikt nie wie, jak go wskrzesić".

Miejsce: granica Bielska-Białej z Jaworzem, widok na północne krańce Beskidu Śląskiego.

Grafitti na ścianie budynku na Hulance

Wiara, nadzieja, miłość! Te słowa nabrały dla mnie nowego znaczenia!

Zdecydowanie! Byłem przekonany, że wyremontowany pawilon na Hulance zbyt długo nie będzie bez skazy. Nie pasował do całej reszty. Był inny. Czysty. Wyalienowany. Taki, który należy tępić.

I proszę, stało się! W niecały miesiąc po zakończeniu remontu: ściany zdobią wspaniałe graffiti kibiców BKS!

Pozdrawiamy z Polski:)

piątek, 20 sierpnia 2010

Górna stacja kolei linowo-terenowej na Żar

Widok z Żaru na przełom Soły

Widok z Żaru na najwyższe szczyty Beskidu Małego - Magurkę i Czupel

Widok z Żaru na przełom Soły, Jezioro Żywieckie i Beskid Żywiecki

Na szczycie Żaru

Żar to dość niska - 761m n.p.m., ale niezwykle charakterystyczna góra w Beskidzie Małym. Od wielu lat działa tu szkoła szybowcowa, a od kilku na sam szczyt można wjechać koleją linowo-terenową, którą obsługują stare, zmodernizowane wagoniki z Gubałówki.

Ale Żar to także jedna z kilku w Polsce elektrowni szczytowo-pompowych i... piękne widoki, przede wszystkim na przełom Soły, Jezioro Żywieckie i trzy pasma Beskidów: Mały, Śląski i Żywiecki.

20 km od centrum Bielska-Białej, do granic na Przegibku zaledwie 10. Tylko pasmo Magurki Wilkowickiej oddziela Żar od stolicy Podbeskidzia:)

Lecie trwaj!

czwartek, 19 sierpnia 2010

Wjazd ulicą Cieszyńską do Bielska-Białej od strony Jaworza

Za Wikipedią: "Busz - formacja roślinna, charakterystyczna dla suchych obszarów podzwrotnikowych, głównie południowej Afryki, Australii (lokalne określenie scrub), w mniejszej skali wschodniej Afryki i Ameryki Południowej". Myślę, że należałoby zmienić tę definicję i w obszar występowania włączyć wjazd ulicą Cieszyńską do Bielska-Białej. Tak, zdecydowanie!

A może celowo ma być widoczny tylko napis: Bielsko? To od razu proponuję zmienić na Wapienica! Wszak Wapienica niewiele z Bielskiem ma wspólnego, a już znacznie mniej z Białą.

Rozumiem, że Cieszyńska, po wybudowaniu ekspresówki S1, znacznie straciła na znaczeniu, ale nadal w tygodniowym szczycie ten punkt mija 1000 aut na godzinę! Proponuję instytucji odpowiedzialnej za stan tej drogi szybko przyciąć wierzbę, no chyba, że wychodzimy z założenia, że mieszkamy gdzieś w Afryce, a nie XXI-wiecznej Europie:)

 
1 , 2