Euroregion Beskidy

Urząd Miasta Bielsko-Biała

Fryderyk Chopin - Chopin 2010

Nakarm glodne dziecko - wejdz na strone www.Pajacyk.pl

web stats stat24

blogi

środa, 29 października 2008

Ulica Zamkowa

Wracając z pracy trzeba uzbroić się w cierpliwość. Inaczej się nie da,  jak bowiem skomentować fakt, że 10 km do domu pokonujemy w 40 minut? Nie lubię korków, ale co z tego? Czy ktoś z Urzędu Miejskiego będzie się przejmował moim zdaniem? Raczej nie; będzie dobrze, jeśli taka osoba łaskawie mnie wysłucha, a nie odprawi z kwitkiem. Nici z planów wprowadzenia "zielonej fali" w naszym mieście. Radni zapowiadają to od dobrych paru lat, rok temu nawet się już tym zajęli. Ale w br. wycofali się z planów, tłumacząc, że jak powstanie Obwodnica Zachodnia, to ruch w centrum znacznie się zmniejszy. Na marginesie dodam tylko, że to samo mówili w 2006r. - przed otwarciem Obwodnicy Zachodniej. Sytuację miała poprawić gruntowna modernizacja głównego ciągu komunikacyjnego. Zakończono go w lipcu br., a korki nadal rosną. Ciekawi mnie, co to będzie za parę lat...

wtorek, 28 października 2008

Teatr Polski

Teatr Polski

Gmach Teatru Polskiego został wzniesiony w latach 1889-1890, w stylu klasycystyczno-palladiańskim. W projekcie uwzględniono motyw rzymskiego łuku triumfalnego oraz posągi Apolla, Melpomeny i Talii. Budynek łudząco przypomina Operę Wiedeńską, wszak projektował go architekt właśnie ze stolicy ówczesnej Monarchii Austro-Węgierskiej. W środku do dnia dzisiejszego zachowała się piękna kurtyna pt. "Taniec Nimf". Do roku 1921 w teatrze działała wyłącznie zawodowa scena niemiecka. W okresie powojennym bielski teatr uważany był za jeden z najlepszych w kraju. Być może właśnie dlatego w 1949r. został on upaństwowiony. Jednym z głośniejszych przedsięwzięć w PRL o randzie ogólnopolskiej były "Dziady" w reż. M. Górkiewicza - 1965r. Współczesny Teatr Polski równieź nie grzeszy głośnymi spektaklami, ostatni "Żyd" wywołał ogólnokrajową dyskusję.

Budynek od zawsze należał do jednych z najbardziej reprezentacyjnych budowli miasta. Szczególnie po niedawnej renowacji tynków wygląda znakomicie. Przed teatrem nieco ponad rok temu przywrócono zabytkową fontannę z 1895r. - dar budowniczego bielskiego wodociągu dla mieszkańców, zastępując tym samym betonową prowizorkę, która stała na jej miejscu przez... 50 lat.

niedziela, 26 października 2008

Chłopcy z materacem na ulicy Cieszyńskiej

  Witam na ulicy Cieszyńskiej, w sercu menelskiego świata. Szczerze nie zachęcam, wręcz odradzam zaglądanie w ten rejon miasta, tak w dzień, jak i w nocy. Wszędzie można tutaj spotkać ludzi, a właściwie przedstawicieli kompletnego marginesu. Społeczeństwo w regionie dzieli się na cztery podstawowe grupy: bezrobotni, na rencie, złodzieje i dzieci (jeżeli można to dziećmi nazwać). Ci pierwsi stanowią bezwzględną większość. Całymi dniami przesiadują na podwórzach czy w sklepach i piją, myśląc tylko o tym, jakby tu skombinować wyższy zasiłek. Ci drudzy czekają zawsze do pierwszego, na listonosza. Później piją w domach. Trzeci zaliczają się do najgorszych - kompletnie zdemoralizowanych, myślę że nie trzeba przytaczać porządku ich dnia. Są jeszcze dzieci. Tych najbardziej mi żal, nie jest przecież ich winą, że spotkał je tak smutny los. Całymi godzinamy pałętają się one po ulicach, zaułkach i placach. Dla nich zabawką może być zwykła stara opona, albo ten tytułowy materac. Przy robieniu tego zdjęcia zostałem obrzucony niezliczoną ilością wulgaryzmów, nawet nie chcę pamietać iloma. Przy tym grożono mi! Mówiąc otwarcie, naprawdę przestraszyłem się tych wyrostków i wolałem się stamtąd szybko ulotnić. 

sobota, 25 października 2008

Poczta Główna

Gmach Poczty Głównej w Bielsku zbudowany został w latach 1897-1898, według projektu Karola Korna, w stylu neorenesansowym. Budynek pełni swoją funkcję od początku istnienia. Stosunkowo niedawno, bo na przełomie wieków, poddano go gruntownej modernizacji. Stoi on w ścisłym centrum miasta, u zbiegu ulic 1 Maja i Zamkowej, tuż obok Teatru Polskiego. Ciekawy widok roztacza się na niego ze skarpy Zamku Sułkowskich, z której zresztą zdjęcie to zostało wykonane.

piątek, 24 października 2008

Ulica Przechód

Przechodząc z Placu Chrobrego do ulicy Barlickiego często nie dostrzegamy tego, co jest ponad naszymi głowami. A czasami warto, bo wśród codziennej szarzyzny i miejskiego gwaru taki widok jest bezcenny.

poniedziałek, 20 października 2008

Ulica Schodowa

Tak sobie ostatnio spacerowałem po naszej starówce i postanowiłem zobaczyć, co słychać w bocznych uliczkach, tam gdzie mało kto zagląda. I szczerze powiedziawszy, nie doznałem szoku. Jak było podczas mojej ostatniej wizyty przed wakacjami, tak jest nadal. Zresztą było i rok temu, i dwa i pięć....  Ale może to i dobrze. Czasami warto mieć w mieście taki zapomniany zakątek. Bez sztuczności, taki, gdzie można przyjść i dogłebnie przemyśleć swoje życie. Taki, gdzie można się odizolować i poczuć się jak dawniej, jak sto lat temu. Dzisiaj praktycznie każde stare miasto w większym mieście jest odrestaurowane, tętni życiem. W Bielsku na razie jest inaczej, tylko rynek jest gwarnym miejscem spotkań, reszta pozostaje na uboczu, gdzieś w tyle. I niech tak pozostanie na jak najdłużej, bo to ma swój niepowtarzalny klimat i urok, którego brakuje innym...

sobota, 18 października 2008

.

.

.

.

.

W Beskidach jesień w pełni. Świadczą o tym powyższe zdjęcia, wykonane wczoraj w okolicach Dębowca. W lasach jest naprawdę pięknie, prawie nie ma w nich ludzi. Gdzie się nie spojrzy, liście mienią się żółcią i czerwienią, przechodzącą powoli w brąz. Czuć zapach grzybów, nad głową przelatuje jakiś mały ptaszek. Spacerujesz sobie, jesteś z dala od centrum gwarnego miasta. A gdy poczujesz się zmęczony i zmarznięty, zawsze możesz napić się gorącej herbatki (z pewnym dodatkiem) w górskim schronisku. Warto wybrać się na taką przechadzkę, bo to ostatni taki moment - każdy dzień jest coraz chłodniejszy, wczoraj po południu było zaledwie 6 stopni.

poniedziałek, 13 października 2008

Przystanek MZK Piastowska - Sobieskiego

Ikarus 280, linia nr 6

Ikarus 280, linia nr 6

Taki sobie przystanek, jak każdy inny. Zatłoczona 6-tka odjeżdża w kierunku Hulanki.

piątek, 10 października 2008

Kamienice ulica Cieszyńska 3 i 5

Starówka odzyskuje dawny blask. I to jest fakt. Szkoda tylko, że niektóre kamienice w połowie. Jak ten przypadek przy ulicy Cieszyńskiej...

Solaris Urbino 12 koło Teatru Polskiego

Po bielskich ulicach jeździ obecnie 16 autobusów typu Solaris Urbino 12. Wszystkich niskopodłogowców w naszym mieście jest już 45, co matematycznie stanowi ponad 32% taboru.