Euroregion Beskidy

Urząd Miasta Bielsko-Biała

Fryderyk Chopin - Chopin 2010

Nakarm glodne dziecko - wejdz na strone www.Pajacyk.pl

web stats stat24

blogi

czwartek, 29 października 2009

Zamek Sułkowskich w Bielsku-Białej

Któregoś wakacyjnego dnia zrobiłem zdjęcie Zamku Książąt Sułkowskich. I choć dzisiaj aura w niczym nie przypomina tej ze zdjęcia (jest zimno, szaro, ciemno, mokro itp.), to wyremontowany zamek ciągle zachwyca swoim pięknem. Zarówno bielszczan, jak i przyjezdnych.

Oby tylko przybywało nam tak ładnych miejsc:)

środa, 28 października 2009

Łącznik pomiędzy Sferą II (po lewej) a Sferą I (po prawej)

Sfera II

Sfera II

Sfera II

Po niespełna trzech latach budowy, dzisiaj o godzinie 12.00 oficjalnie otwarto drugą część galerii Sfera. Choć ciągle nieskończona, stała się największym tego typu obiektem w województwie śląskim, pobijając katowickiego molocha - Silesię. Połączona Sfera to aż 142000m2 powierzchni, 250 sklepów (w tym m.in. Zara, Bershka, Kappahl), 7- salowe kino, restauracje, kawiarnie i ponad 2000 miejsc parkingowych (w nowej części Sfery 1400 na 6-poziomowym parkingu).

Oczywiście niedociągnięć jest całe mnóstwo. Zwisające kable, zacinające się schody ruchome, zepsute windy, cieknące rury, kiwające się kostki... Przeszklony łącznik ciągle jest zamknięty, a prace budowlane przy trzech rondach i przede wszystkim Wałowej cały czas trwają... Trzygwiazdkowy hotel Qubus wraz z mieszkaniami i apartamentami zostaną ukończone dopiero... na wiosnę przyszłego roku...

I jeszcze słowo odnośnie elewacji oraz samego kształtu galerii - szczerze powiedziawszy to nie mam zielonego pojęcia, dlaczego większość ludzi tak bardzo rażą czerwone panele. Poza tym doszukuje się samych wad i minusów kształtu nowego budynku... Bielszczanie - więcej optymizmu, mniej krytyki! Spójrzcie na elewację od strony rzeki Białej - wygląda pięknie i tylko się cieszyć, że inwestorowi tak świetnie udało się nazwiązać do starych fabryk włókienniczych, które stały na tym miejscu jeszcze pięć lat temu...

P.S. No  to teraz jesienna śmierć Starówki?

wtorek, 27 października 2009

Nowe tablice informacyjne w centrum Bielska-Białej

Nowe tablice informacyjne w centrum Bielska-Białej

W centrum Bielska-Białej w końcu zawisły nowe i nowoczesne zarazem tablice informacyjne, które stanowią elementarną część wdrażanego "miejskiego systemu informacji".

Tablice pojawiły się również w Olszówce. I choć na razie jest ich tylko kilka, to docelowo, w ciągu paru najbliższych lat, mają objąć swoim zasięgiem całe miasto. Okolice Placu Chrobrego, przyznam, wyglądają teraz jeszcze bardziej estetycznie, cieszy również fakt, że nielicznym turystom odwiedzającym stolicę Podbeskidzia wreszcie ułatwiono poruszanie się po miejskiej tkance.

Gonimy więc m.in. Warszawę, która taki system posiada od dobrych paru lat:)

poniedziałek, 26 października 2009

Sfera II

Łącznik pomiędzy Sferą I a Sferą II

Sfera II

To już ostatnia notka związana z tą inwestycją, bowiem za półtora dnia zostanie otwarta druga część galerii Sfera, która połączona efektownym szklanym łącznikiem z pierwszą częścią, stanie się największą galerią handlową województwa śląskiego o całkowitej powierzchni 142 000m2.

 

Przyznajcie sami - jak ten czas szybko leci! I teraz równie szybkie de ja vu, o Sferze na fotoblogu pisałem: w grudniu, kiedy miała ona raptem dwa piętra; w marcu, gdy ukończony był szkielet budynku; w maju, gdy zaczęto układać klinkier od strony rzeki Białej; w lipcu, gdy ukończona była już czerwona elewacja; we wrześniu, gdy zaczęła się budowa łącznika i przebudowa Wałowej i dwa tygodnie temu, gdy nie wierzyłem w niedługie otwarcie, zresztą nadal nie wierzę.  Obecnie trwają bowiem gorączkowe prace wykończeniowe na zewnątrz (w środku jest już prawie wszystko gotowe), ciągle w budowie jest szklany łącznik, nie widać także końca modernizacji układu komunikacyjnego. Będę podziwiał robotników, którzy na czas oddadzą do użytku Gazowniczą i Wałową, z trzema rondami włącznie... Bo dzisiaj mam pewne obawy. I naprawdę trudno ich nie mieć.

Ale bądźmy dobrej myśli i poczekajmy na środę. Wtedy wszystko się wyjaśni.

 

niedziela, 25 października 2009

Blok na Osiedlu Polskich Skrzydeł

Na Osiedlu Polskich Skrzydeł stoją jeszcze "bloczki - golaski". I jest ich całkiem sporo, choć coraz mniej. Tylko w ciągu ostatniego roku przynajmniej trzy (o ile dobrze pamiętam) zapakowane zostały w szczelne opakowania, przykryte w dodatku burzą akrylowych barw.

A ten blok na zdjęciu powyżej? On jeszcze ciągle tkwi w głębokim PRLu. Szary, brudny, brzydki. Z rozpadającym się wejściem do klatki schodowej, której zresztą stan również woła o pomstę do nieba. I jeszcze ten śmietnik. Kwintesencja polskich (komunistycznych) osiedli.

Ale to wszystko już niedługo. Jestem pewien, że w ciągu najbliższych paru lat ponurość ustąpi miejsca rażącej pomarańczy, turkusowi lub różu. Bo bloki malowanie są wszystkimi kolorami tęczy. Czy to jakiś sposób na odreagowanie wieloletniej gnuśności? Chyba tak. Bo innego wytłumaczenia znaleźć nie mogę.

Miejsce - ulica Trzech Diamentów.

sobota, 24 października 2009

Kamienice przy Placu Bolesława Chrobrego w Bielsku-Białej

Miały być bloki, już nawet przygotowałem odpowiednie zdjęcie szarego molocha... ale jakoś nie mogłem... Dzisiaj więc coś bardziej akceptowalnego, czyli fragment Placu Chrobrego.

Ładna i zadbana miejska przestrzeń. Nawet ostatnio przyjazna ludziom. Tyle mogę śmiało powiedzieć. Bo urzędnicy z ratusza w końcu wzięli sobie do serca głos mieszkańców, którzy żądali więcej zieleni w tym centralnym punkcie Bielska i Białej. Od dwóch lat (w sezonie poza zimowym rzecz jasna) na Pigalu stoją więc trzy ogromne donice z pelargoniami i begoniami, a od roku w jednym z kwadratów rośnie m.in. świerk. Oprócz tego są oczywiście mniejsze donice, jak choćby ta widoczna na zdjęciu po prawej.

W północnej części placu widoczna jest słynna kawiarnia "Delicje", a tuż obok niej sławna miejska winda, która ciągle się psuje i właściwie przez 1/3 miesiąca nie działa, nie wspominając już o jej fatalnie umiejscowionych drzwiach... Na szczęście na wiosnę przyszłego roku obecna winda zniknie, a zastąpi ją całkiem nowe urządzenie.

Zostały jeszcze kamienice - beżowa, wyremontowana parę lat temu to dzieło Karola Korna. Druga natomiast to mało pasująca do reszty modernistyczna realizacja, o której lepiej się nie rozpisywać.

P.S. Słońca życzę:) I przyjemnej niedzieli.

piątek, 23 października 2009

Nadbrzeżna kamienica przy ulicy 11 Listopada oraz placyk z Reksiem

Kolejne słoneczne zdjęcie na fotoblogu, ponieważ za oknem szaro, ponuro, brudno i zimno. Doczekaliśmy więc początku jesiennych szarug, listopad tuż tuż.

Miejsce widoczne na zdjęciu powyżej jest właściwie w pełni nowe. Nowa jest kamienica, nowa jest fontanna, nowa jest również i nawierzchnia tego niewielkiego placyku. Odpowiedź na pytanie: "dlaczego kamienica jest nowa" brzmi: "bo starą, zabytkową wyburzyli Niemcy w 1945r.". Przez lata na tym pustym miejscu nie stało albo nic, albo budki z lodami. Dopiero niedawno (góra pięć lat temu) znalazł się chętny inwestor, który w dodatku zobowiązał się stworzyć coś na kształt przedwojennego budynku. Jak mu się udało - każdy widzi. Ja nie czuję się zobowiązany do publicznej oceny:)

Natomiast czarna fontanna tryska wodą od sierpnia tego roku. Wtedy to oddano do użytku skwer z Reksiem, który ciągle oblegany jest przez dzieci (a nawet dorosłych równie często pozujących z nim do zdjęć). Nie inaczej było i tego październikowego i słonecznego dnia, którego udało mi się zrobić powyższe zdjęcie.

czwartek, 22 października 2009

Ulica 11 Listopada w Bielsku-Białej

Ulica 11 Listopada w Bielsku-Białej to główny deptak handlowy miasta. Widoczna na zdjęciu powyżej część to bialski odcinek z józefiańską zabudową z końca XVIII wieku.

I choć zdecydowana większość kamienic jest odnowiona i prezentuje się naprawdę ładnie, zaś sama ulica przeszła niedawno gruntowną modernizację... to na 11 Listopada ludzi dużo jest tylko i wyłącznie w tygodniowym szczycie. Wieczorami czy weekendami to martwa przestrzeń, która straszy szyldami licznych banków.

A banków na tej ulicy jest bardzo dużo, nie wiem dokładnie ile (trzeba będzie kiedyś policzyć:), lecz na pewno więcej niż choćby kawiarni.

Mówi się trudno, my - zwykli obywatele - nic w tej sprawie zdziałać nie możemy.

wtorek, 20 października 2009

Teatr Polski w Bielsku-Białej

Jeszcze nie tak dawno temu mogliśmy podziwiać takie oto widoki. Przyznajcie, że zdjęcie powyżej wygląda niemal jak nie zrobione w Polsce.

Tyły Teatru Polskiego skąpane są w bujnej zieleni. To jeden z bardzo urokliwych zakątków w centrum miasta, w którym znajdują się stylowe ławki i klony. Po lewej widoczny jest budynek poczty polskiej, a w głębi kaplica Zamku Sułkowskich.

I jeszcze ten Mini Cooper. Bielsko ma więc coś wspólnego i z Wielką Brytanią, i ze słoneczną Francją i z pięknym Wiedniem.

poniedziałek, 19 października 2009

Ulica Cieszyńska w Bielsku-Białej

Droga na Lotnisko w Aleksandrowicach

Dzisiaj jeszcze raz Aleksandrowice na fotoblogu. Ale już nie zimowe, a jesienne, choć śnieg ciągle nas nęka. I jeszcze raz okolice lotniska sportowego, tyle że przystanek autobusowy MZK przy ulicy Cieszyńskiej (o nazwie Lotnisko, a jakże) i aleja prowadząca do aeroklubu.

Cieszyńska prowadzi w tereny typowo podmiejskie i granice miasta (z Jasienicą) i na odcinku aleksandrowickim już właściwie znajduje się na głębokich peryferiach Bielska-Białej. Przystanek MZK widoczny wyżej stoi na trasie ostatniego osiedla - Polskich Skrzydeł, dalej jest już tylko willowa i podgórska Wapienica. I co dziwne, kursuje tędy aż pięć miejskich autobusów - 7, 10, 16, 20 i 52. Okoliczni mieszkańcy nie powinni więc narzekać na skomunikowanie z miastem.

P.S. Proponuję bliżej przyjrzeć się wiacie, której brakuje... szklanej szyby na jednej ze ścian. Jestem ciekaw, ile zajmie "odpowiednim służbom"  jej przywrócenie. Miesiąc?

 
1 , 2 , 3