Euroregion Beskidy

Urząd Miasta Bielsko-Biała

Fryderyk Chopin - Chopin 2010

Nakarm glodne dziecko - wejdz na strone www.Pajacyk.pl

web stats stat24

blogi

Aleksandrowice

czwartek, 16 czerwca 2011

Lotnisko sportowe w Bielsku-Białej 

Lotnisko sportowe w Bielsku-Białej 

Zaćmienie Księżyca 

Warto było czekać. Takie momenty nie zdarzają się bowiem często. 

Popołudnie było piękne, słoneczne, nie za gorące, spokojne. Wieczór także minął miło. Przyszła godzina 21 i początek zaćmienia Księżyca. Chwile efektowne. Kto oglądał, ten wie. 

Miejsce: lotnisko sportowe, Aleksandrowice. 

niedziela, 20 lutego 2011

Ulica Cieszyńska w Bielsku-Białej w rejonie Hulanki

Tak, jak na zdjęciu wyżej, prezentuje się obecnie ulica Cieszyńska w rejonie węzła Hulanka. To dwa światy, zupełnie odmienne.

Sznury samochodów ciągną bowiem ku centrum szeroką, dwupasmową, nowoczesną drogą, którą wyremontowano jesienią ubiegłego roku. Gładkość asfaltu zachwyca, podobnie jak i betonowe zatoki autobusowe. Równie przyjemnie porusza się po prostych chodnikach. Można poczuć się prawie, jak na Zachodzie. Prawie, ponieważ...

...mało jest tak szpetnych miejsc przy bielskich trasach. Chaos zdominował pobocze Cieszyńskiej i wręcz wlewa się na środek ulicy. Chaotyczna jest rozproszna zabudowa. Chaotyczne są kolory. Chaotyczne są różnorodne reklamy. Morze reklam - od małych szyldów, przez billboardy, na elektronicznych wyświetlaczach skończywszy. Prawie jak na Wschodzie.

Jak więc określić Cieszyńską? Miks Wschodu i Zachodu. Po prostu Polska :)

niedziela, 26 września 2010

Bloki osiedla Mikołaja Kopernika w Bielsku-Białej

Ulica Klonowa w Bielsku-Białej

Wystarczy obrót o 180 stopni i możemy przeskakiwać - raz znajdziemy się w głębokim PRLu, raz w sielance, która bardziej przypomina wieś aniżeli miejską dzielnicę. A do tego jeszcze granica - XXI-wieczna Cieszyńska, wyremontowana rok temu!

Absurdalne.

Jeżeli chcecie jeszcze zobaczyć bloki bez przykrywki, to zapraszam na Osiedle Kopernika. Tam gierkowskie klocki wyłaniają się zza krzewów i dumnie sterczą, czekając aż ktoś mądry sobie o nich przypomni i zleci termoizolację. Wtedy zakryte zostaną wdzięki lat '70, zniknie prostota, bezpretensjonalność i surowy artyzm. Zakryją je szczelnie styropian i tony jaskrawej farby.

A jeśli już się zmęczycie podziwianiem jeszcze niewylukrowanych tworów poprzedniej epoki, zwróćcie oczy w przeciwnym kierunku, ku ulicy Klonowej! Zapomnicie, że jesteście w mieście i odpłyniecie, podziwiając kształtne domki i wąską ulicę wijącą się wśród drzew.

Rzeczywiście, hasło promocyjne Bielska-Białej jest bardzo trafne! "Przeżyjesz dwa razy więcej!" O tak!

PS Pada, pada, pada i 15 stopni...

sobota, 25 września 2010

Ulica Cieszyńska w Bielsku-Białej

To najbardziej stromy podjazd na ulicy Cieszyńskiej w Bielsku-Białej.

Rozpoczyna się tuż obok ulicy Wapienickiej. Niewinnie przecina dolinę niesklasyfikowanego jeszcze potoku, przechodzi pod trzema blokami dzielnicy Wapienica i wznosi się mijając pola lotniska sportowego, gdzie otwiera się szeroki widok na północne stoki Beskidu Śląskiego.

Właśnie w tym miejscu Cieszyńska - jedna z najdłuższych ulic miasta (prawie 6 km) - osiąga najwyższy punkt trasy. 390 m n.p.m.

PS Bardzo jesiennie się robi. Dzisiaj był chyba ostatni tak ciepły dzień. Po południu termometr wskazał 23 stopnie. Idą pierwsze szarugi! :(

piątek, 03 września 2010

Widok na Szyndzielnię z ulicy Marii Konopnickiej w Bielsku-Białej

Z ulicy Marii Konopnickiej, tuż przed wjazdem na Hulankę, roztacza się taki oto widok.

To Szyndzielnia (1026 m n.p.m.), jeden z najwyższych szczytów Beskidu Śląskiego i Bielska-Białej, na który od '53 roku prowadzi kolej linowa z Olszówki Górnej.

Jednak na tym odcinku Konopnicka to nie tylko widoki, ale i długi, ceglany mur cmentarza żydowskiego. Mało kto wie, że cmentarz ten to zabytek (od 1983 roku prawnie chroniony), który założony został jeszcze w pierwszej połowie XIX wieku - w 1849 roku.

Dzisiaj? To miejsce bardzo zapomniane, na szczęście pozostające pod opieką Gminy Wyznaniowej Żydowskiej.

PS Słońce, słońce wyszło! I jest aż 17 stopni! :)

piątek, 27 sierpnia 2010

Śródmiejska Obwodnica Zachodnia Bielska-Białej

Właśnie w tym miejscu na zdjęciu wyżej kończy się 240-metrowy tunel drogowy Śródmiejskiej Obwodnicy Zachodniej Bielska-Białej.

Rok 2005, gdy z pompą otwierano węzeł Hulanka - jedno z największych skrzyżowań w Polsce południowej, przyniósł tak wyczekiwane zmiany w organizacji ruchu tej części miasta.

Miał także przynieść znaczne odciążenie centrum Bielska, bo samochody magicznym sposobem przy wjeździe od strony Katowic skręcać powinny na dwupasmówkę, wybierać obwodnicę i piękną, 7-kilometrową trasą spokojnie ominąć śródmieście, podziwiając przy okazji panoramę Beskidów.

Ale ci nieliczni, którzy tak zdecydowali postąpić, otrzymali dodatkowe atrakcje: liczne światła, przejścia dla pieszych, ograniczenie do 50 i przejazd między dwoma ogromnymi osiedlami: Karpackim i Beskidzkim.

Zamiast trasy efektywnej, z czystym sumieniem mogę stwierdzić, że mamy efektowną! I uwaga, łącznie za... 158.749.099 złotych! Z tego prawie 46 milionów pochłonęła budowa samej Hulanki.

Miejsce: widok z wiaduktu nad wjazdem do tunelu.

poniedziałek, 23 sierpnia 2010

Grafitti na ścianie budynku na Hulance

Wiara, nadzieja, miłość! Te słowa nabrały dla mnie nowego znaczenia!

Zdecydowanie! Byłem przekonany, że wyremontowany pawilon na Hulance zbyt długo nie będzie bez skazy. Nie pasował do całej reszty. Był inny. Czysty. Wyalienowany. Taki, który należy tępić.

I proszę, stało się! W niecały miesiąc po zakończeniu remontu: ściany zdobią wspaniałe graffiti kibiców BKS!

Pozdrawiamy z Polski:)

poniedziałek, 19 października 2009

Ulica Cieszyńska w Bielsku-Białej

Droga na Lotnisko w Aleksandrowicach

Dzisiaj jeszcze raz Aleksandrowice na fotoblogu. Ale już nie zimowe, a jesienne, choć śnieg ciągle nas nęka. I jeszcze raz okolice lotniska sportowego, tyle że przystanek autobusowy MZK przy ulicy Cieszyńskiej (o nazwie Lotnisko, a jakże) i aleja prowadząca do aeroklubu.

Cieszyńska prowadzi w tereny typowo podmiejskie i granice miasta (z Jasienicą) i na odcinku aleksandrowickim już właściwie znajduje się na głębokich peryferiach Bielska-Białej. Przystanek MZK widoczny wyżej stoi na trasie ostatniego osiedla - Polskich Skrzydeł, dalej jest już tylko willowa i podgórska Wapienica. I co dziwne, kursuje tędy aż pięć miejskich autobusów - 7, 10, 16, 20 i 52. Okoliczni mieszkańcy nie powinni więc narzekać na skomunikowanie z miastem.

P.S. Proponuję bliżej przyjrzeć się wiacie, której brakuje... szklanej szyby na jednej ze ścian. Jestem ciekaw, ile zajmie "odpowiednim służbom"  jej przywrócenie. Miesiąc?

niedziela, 18 października 2009

Widok na masyw Szyndzielni z lotniska w Aleksandrowicach

Na Lotnisku w Aleksandrowicach

Na lotnisku w Aleksandrowicach ciągle śnieg... choć już niewiele. Równie mało ludzi, którzy niedzielne popołudnie woleli spędzić pewnie w którejś z galeri handlowych.

Znalazł się jednak jeden chętny go joggingu. Przecież jeśli już biegać, to codziennie i w każdych warunkach:)

P.S. Dlaczego w innych rejonach Polski nie ma już śladu po tym białym paskudztwie?

niedziela, 06 września 2009

Pokazy lotnicze w Aleksandrowicach

Pokazy lotnicze w Aleksandrowicach

Pokazy lotnicze w Aleksandrowicach

Pokazy lotnicze w Aleksandrowicach

Pokazy lotnicze w Aleksandrowicach

Tradycyjnie na pożegnanie lata odbył się w Bielsku-Białej, szósty już, Międzynarodowy Piknik Lotniczy, a jego gospodarzem było oczywiście lotnisko w Aleksandrowicach.

Dwa dni tej imprezy ściągnęły tłumy bielszczan. Na trawiastej powierzchni bielskiego lotniska podziwiać można było wystawy m.in. sprzętu latającego, modeli latających czy sprzętu wojskowego ze zbiorów Muzeum Broni Pancernej. Ale najistoniejsze były oczywiście pokazy lotnicze, które niejednokrotnie zapierały dech w piersiach wielu osobom...

 
1 , 2