Euroregion Beskidy

Urząd Miasta Bielsko-Biała

Fryderyk Chopin - Chopin 2010

Nakarm glodne dziecko - wejdz na strone www.Pajacyk.pl

web stats stat24

blogi

Stare Miasto

niedziela, 31 lipca 2011

Podcienia na Starym Mieście w Bielsku-Białej 

Jestem uziemiony i tkwię nostalgicznie za oknem, patrząc się, jak kolejne krople wody zalewają ogród. Ciemna i mokra zieleń lipca wcale nie jest aromatyczna. 

Cóż robić na mieście, gdy pada? Nienawidzę marnować czasu, włócząc się po centrum handlowym. To wręcz profanacja. Muzea? Teatr ma wakacyjną przerwę, a w kinie nie leci nic, co byłoby godne uwagi. Starówka umarła (nie licząc pubów i kawiarenek), bo życie wyssała z niej Sfera. Spacer byłby dobrym rozwiązaniem, ale jakoś "nie dzisiaj", "nie w ten deszcz i ziąb". 

Obok mnie herbata i Kapuściński. Oj jak dobrze, że go mam! 

Miejsce: Podcienie na Starym Mieście, ostatni czwartek.  

czwartek, 21 kwietnia 2011

Ulica Cieszyńska na Starym Mieście w Bielsku-Białej

Żeby sobie ktoś nie pomyślał, czytając i przeglądając poprzednie notki, w Bielsku-Białej też mamy budynki i centrum. Nawet stare centrum - staróweczkę kochaną!

A swoją drogą, coraz mniej zmurszałe to rejony :)

Miejsce: ulica Cieszyńska, widok w kierunku płyty rynku.

wtorek, 12 kwietnia 2011

Widok na Bielsko-Białą z okna kamienicy przy ulicy Pankiewicza na Starym Mieście

Z okna na ostatnim piętrze kamienicy przy ulicy Pankiewicza na Starym Mieście roztacza się tak wspaniała panorama!

Nie znałem jej wcześniej i gdy tylko odkryłem, zachwyciłem się. Widoku tego nie prezentują bowiem żadne z książek o Bielsku i Białej i żadna stara pocztówka.

A właśnie z tego okna widać tak kamieniczki położone przy płycie rynku, jak i osiedla, które górują nad doliną Białej. Całość zamyka grzbiet Beskidu Małego, który oddziela miasto od dalszych pasm górskich.

Zadziwiające i cudne, prawda?

wtorek, 05 kwietnia 2011

Ulica Wzgórze w Bielsku-Białej

Tak bardzo się cieszę!

Pół roku po zakończeniu remontu generalnego ulicy Wzgórze na Starym Mieście... prawie wszystko prezentuje się bardzo dobrze, zwłaszcza teraz - wiosną!

Świetnie wyglądają estetyczne, elastyczne słupki, chodniki i sama nawierzchnia. Rok temu w styczniu bałem się, pisząc na blogu, czy po remoncie zabytkowy porfir nie zostanie zastąpiony czymś tandetnym, tanim i idealnie gładkim z Chin albo Kazachstanu. Na szczęście tak się nie stało - kamień oczyszczono i ułożono na nowo. Uff!

Tylko jedna rzecz szpeci - tragiczny stan trawnika pod zamkiem. Czy ktoś się tym zajmie?

wtorek, 12 października 2010

Kamienica w północnej pierzei Rynku Starego Miasta w Bielsku-Białej

Niewiele czasu północną pierzeję Rynku Starego Miasta zdobi ta oto odremontowana kamienica!

Ten secesyjny budynek z 1912 roku perełką stał się dopiero pod koniec sierpnia. Z racji swoich potężnych gabarytów przytłaczał szarością starówkę, ale teraz - jest wręcz przeciwnie! Zdobi! Z gracją prezentuje swoją niebieskawą fasadę, balkony i wykusze!

I tylko czekać na remont sąsiednich kamienic i wyczekiwać chwili, gdy całe Stare Miasto będzie po prostu zadbane i kolorowe!

środa, 01 września 2010

Katedra św. Mikołaja w Bielsku-Białej

Zaczęła się jesień.

Meteorologiczna.

Jest ciemno o 20.

Zimno.

Pada.

Wieje.

Takiego września nie lubię.

I liczę tylko jeszcze na babie lato. Na ostatnie, tak prawdziwe przebłyski słońca w tym roku, przebłyski, które grzeją!

Na razie moje prośby nie są wysłuchiwane.

Miejsce: widok na Katedrę św. Mikołaja na Starym Mieście.

niedziela, 29 sierpnia 2010

Zachodnia pierzeja Rynku Starego Miasta w Bielsku-Białej

Zabudowa ulicy Cieszyńskiej na Starym Mieście w Bielsku-Białej

Zabudowa Placu św. Mikołaja na Starym Mieście w Bielsku-Białej

Kamienica Cieszyńska 13/Plac św. Mikołaja na Starym Mieście w Bielsku-Białej

To naprawdę piękne i zadziwiające, jak na naszych oczach zaniedbane i zmarginalizowane przez cały PRL i pierwszą dekadę wolnej Polski Stare Miasto odzyskuje dawny blask!

W tym roku, za miesiąc, miną 4 lata od chwili otwarcia zmodernizowanej płyty głównej Rynku i ciągu kamienic pierzei zachodniej. Wówczas chyba mało kto wierzył, że po dziesiątkach lat te okolice znów zaczną tętnić życiem (przynajmniej i chwilowo, miejmy nadzieję, latem)! Nierealne wydawało się, że będziemy mogli spokojnie spacerować uliczkami i podziwiać ukryte piękno starych kamienic!

A jednak! Teraz sam zaczynam w to wierzyć! Śmiałe i dość ambitne plany Ratusza realizują się, co widzi każdy z nas!

Tak! W ciągu ostatnich lat dawny blask odzyskały: dwie kamienice w pierzei północnej rynku, jedna w południowej i dwie w zachodniej; kilka kamienic przy ulicy Wzgórze, dwie przy Schodowej, większość przy ul. Piwowarskiej, Św. Trójcy i wszystkie, z wyjątkiem jednej, w ciągu ulicy Cieszyńskiej (zdjęcie 2). Również i zabudowa Placu św. Mikołaja dzisiaj cieszy oko (zdjęcia 3 i 4), gdzie niedawno zakończył się olbrzmi remont gmachu Sądu Okręgowego. Dodając do tego odrestaurowany Zamek Książąt Sułkowskich, jest rzeczywiście coraz piękniej!

Plany na przyszłość? Oczywiście! Już teraz kilkanaście kolejnych kamienic zostało sprzedanych (z zastrzeżeniem wykonania kapitalnego remontu) bądź na sprzedaż czeka. Także i miasto będzie je remontować. Już rozpoczęła się przebudowa ulicy Wzgórze, a w 2011 r. czeka nas budowa skweru przy ul. Schodowej, modernizacja Pankiewicza i rejonu ul. Krętej (powstanie taras widokowy z panoramą bielskiego Syjonu i odtworzona zostanie średniowieczna baszta).

I oby tak dalej!

wtorek, 08 czerwca 2010

Rynek Starego Miasta w Bielsku-Białej

Na Starym Mieście zaczął się sezon letni!

Kawiarnie wyszły na świeże powietrze i zapełniły ogródkami płytę rynku. Przed nami 4 miesiące wspaniałego życia!

Pięknieje nam rynek, o tak! Zdecydowanie! Kolejne dwie kamienice - jedna w pierzei północnej i jedna w pierzei południowej - odzyskują dawny blask. Już wkrótce czeka nas również remont ulicy Wzgórze i zaułka z widokiem na Syjon...

Żyć, nie umierać!

środa, 17 marca 2010

Kamienice na Starym Mieście w Bielsku-Białej

Jak dawniej prezentują się dzisiaj kamienice przy ulicy Cieszyńskiej na Starym Mieście. Również narożnik Rynku i Kościelnej cieszy swoim fioletowym odcieniem...

... i dobrze! Do szczęścia brakuje tylko wiosny!

wtorek, 19 stycznia 2010

Ulica Wzgórze w Bielsku-Białej

Późne popołudnie 24 maja 2009r. wyglądało w Bielsku-Białej mniej więcej tak.

Było pół do siódmej, promienie Słońca powoli chowały się za horyzont, pogrążając kolejne tereny w ciemnościach rześkiej majowej nocy.

Było leniwie. Stare Miasto tętniło życiem. Rynek pełen był osób radosnych i popijających w kawiarnianych ogródkach zimne piwo. Nawet na ulicy Wzgórze można było spotkać spokojnie spacerujące persony.

Było przyjemnie. Kolorowo. I ciepło. ;)

P.S. Zdjęcie Panny Adrianny:)

 
1 , 2 , 3 , 4