Euroregion Beskidy

Urząd Miasta Bielsko-Biała

Fryderyk Chopin - Chopin 2010

Nakarm glodne dziecko - wejdz na strone www.Pajacyk.pl

web stats stat24

blogi

Straconka

czwartek, 06 maja 2010

Pod szczyty Beskidu Małego wybierzmy się z ostatniego przystanku autobusu linii numer 4 na Osiedlu Langiewicza. Przed nami wspaniałe krajobrazowo tereny!

Idąc w stronę basenu miniemy budowę "północno-wschodniej obwodnicy Bielska-Białej" - przyszły fragment drogi ekspresowej S1 i S69. Przetnie ona piękne willowe dzielnice miasta, szerokimi zakrętami i estakadami przechodząc u podnóża Beskidów:

Budowa północno-wschodniej obwodnicy Bielska-Białej

 

Kierując się dalej, będziemy coraz bardziej zbliżać się do górskich grzbietów, które czasami będą szeroko odsłonięte, tak jak na ulicy Langiewicza:

Widok z ulicy Langiewicza na Beskid Mały

Ulica Langiewicza w Bielsku-Białej

 

Skręcimy w prawo. Będziemy wędrować niezbyt długą, lecz niezwykle klimatyczną ulicą Wspólną, której perspektywę zamyka Łysa Góra (655m n.p.m.). Domy w okolicy są bardzo zadbane; zaskakuje ogrom zieleni i niekiedy piękne stare drzewa:

Ulica Wspólna w Bielsku-Białej

Ulica Wspólna w Bielsku-Białej

 

W miejscu przedstawionym na zdjęciu wyżej skręcimy w lewo. Będziemy szli ostro w górę (miejscami nachylenie wynosi aż 12 stopni!) niedawno zmodernizowaną ulicą Księdza Brzóski, która łączy Straconkę z Kopcem Lipnickim. Właśnie z tej ulicy będziemy mogli dostrzec znacznie wyższe szczyty Beskidu Śląskiego (na zdjęciu widać Dębowiec i zbocza Szyndzielni):

Ulica Księdza Brzóski w Bielsku-Białej

 

Po około 400-stu metrach opuścimy Księdza Brzóski, skręcając w prawo w jej podgórskie odgałęzienie - stromą ulicę Leśną. Nadal więc będziemy piąć się coraz wyżej, zostawiając za sobą nawet willową i z każdym metrem rzadszą zabudowę:

Ulica Leśna w Bielsku-Białej

Ulica Leśna w Bielsku-Białej

 

Będziemy mijać rozległe podgórskie i ostro nachylone łąki na zboczach Czupla (654m n.p.m.) z widokiem na Łysą Górę (655m n.p.m.):

Łąki i pola przy ulicy Leśnej w Bielsku-Białej

 

Aż w końcu dojdziemy pod ostatni dom. 503m n.p.m. - wyżej drogą się nie da. Zabudowa głęboko wcięła się w góry, w Straconce jest to szczególnie zauważalne. Z końca Leśnej rozpościera się wspaniała panorama Bielska-Białej i Beskidu Śląskiego. Na pierwszym planie zdjęcia niżej widać stosunkowo niskie: Kozią Górę (683m n.p.m.) i Równię (601m n.p.m.). Za nimi, w głębokiej dolinie znajduje się Bystra. Z kolei wysokie szczyty na drugim planie to od lewej: Skrzyczne (1257m n.p.m.), Magura (1095m n.p.m.), Klimczok (1117m n.p.m.) i Szyndzielnia (1028m n.p.m.):

Panorama spod gór, z końca ulicy Leśnej w Bielsku-Białej

Panorama spod gór, z końca ulicy Leśnej w Bielsku-Białej

Panorama spod gór, z końca ulicy Leśnej w Bielsku-Białej

 

Tak piękny widok mają okoliczni mieszkańcy... Świetnie widać, gdzie kończą się Beskidy, a zaczyna miasto - Bielsko-Biała - położone zaraz u ich stóp:

Panorama spod gór, z końca ulicy Leśnej w Bielsku-Białej

niedziela, 21 grudnia 2008

Przystanek autobusowy Straconka Zakręt

Stara chałupa góralska

Ulica Górska, widok w kierunku Magurki Wilkowickiej (909m n.p.m.)

Chałupa góralska na stokach Gaików

Początek ulicy Mała Straconka, widok na Łysą Górę

Ulica Górska, widok w kierunku Magurki Wilkowickiej (909m n.p.m.)

Kościół parafialny i OSP Straconka

Ulica Górska, widok w kierunku centrum miasta

Niemal każde miasto ma w swoich granicach dzielnicę wybitnie willową, pięknie położoną... Pomijając fakt, że w Bielsku-Białej jest takich naprawdę wiele, dzisiaj przedstawiam jedną z nich - Straconkę.

A zacznę od historii. Jej początki sięgają 1550r., kiedy to sołtys lipnicki założył osadę nad potokiem Straceńskim dla kilkunastu rodzin z przeludnionej Królewskiej wsi Lipnik. Po raz pierwszy w źródłach nową wieś wymieniono w 1569r. Od początku zamieszkiwana była głównie przez ewangelików, stając się jednak później w całości katolicką. W połowie 16w. sprowadzono tutaj pasterzy wołoskich, którzy zalożyli nowe przysiółki - Górną i Małą Straconkę, wprowadzając także gospodarkę pasterską w okolicznych górach - przetrwała ona do 19w. Straconka nigdy nie była wsią dużą i należała do wyjątkowo biednych. W 1848r. uzyskała samodzielność jako gmina. W latach późniejszych rozwinęło się tutaj płóciennictwo, upadłe jednak wskutek konkurencji przemysłu bielskiego. W latach 1855-77 czynna była kopalnia żelaza, a od lat '70 19w. rozwijały się wielkie kamieniołomy (upadły w okresie międzywojennym). Dopiero około 1870r. Straconka została odkryta przez mieszczan jako świetna miejscowość letniskowa, a nawet kuracyjna. W początkach 20w. rozpoczął się w niej, trwający po dzień dzisiejszy, ruch budowlany, który zamienił wioskę w dzielnicę willową Bielska-Białej (do którego formalnie przyłączoną ją w 1973r.).

Po 1945r. wielu stracenian osiedliło się w mieście, a robotniczo-chłopska wieś ostatecznie utraciła swój rolniczy charakter. Duże znaczenie dla miejscowości miało uruchomienie w 1964r. widokowej szosy do Międzybrodzia Bialskiego, co zintensifikowało ruch turystyczny.

Dolna część dzielnicy to świetny teren rekreacyjny dla mieszkańców wielkich bielskich osiedli, górna zaś wciska się wieloma przyściółkami pomiędzy górskie grzbiety. Współczesna Straconka to przede wszystkim baza wypadowa w Beskid Mały - prowadzą stąd szlaki turystyczne m.in. na Magurkę Wilkowicką (909m n.p.m.) i dalej na Czupel (933m n.p.m.), a także na Hrobaczą Łąkę (828m n.p.m.) i przełęcz Przegibek. Ostatnimi laty wybudowano tutaj wiele bogatych willi, miejmy nadzieję, że tych pięknych terenów nie upatrzą sobie nowi deweloperzy...

Połączenie z miastem stanowi jedna linia autobusowa nr 11, kursująca do dworca przy ulicy Warszawskiej.