Euroregion Beskidy

Urząd Miasta Bielsko-Biała

Fryderyk Chopin - Chopin 2010

Nakarm glodne dziecko - wejdz na strone www.Pajacyk.pl

web stats stat24

blogi

Komunikacja miejska

wtorek, 22 marca 2011

Mercedes Citaro G na ulicy Partyzantów w Bielsku-Białej

Tak, wiem, że był niedawno, ale nie mogłem się powstrzymać...

Mocne słońce, przyjemne temperatury, zadbana droga, kamienice bez graffiti i on - nowoczesny Mercedes Citaro G. Cóż więcej potrzeba bielszczanom do szczęścia? :)

Miejsce: ulica Partyzantów, Plac Żwirki i Wigury w Śródmieściu.

poniedziałek, 07 marca 2011

Mercedes Citaro G MZK Bielsko-Biała na przystanku Hotel Prezydent

W bielskim MZK zapanowała moda na Mercedesy.

Cieszą zwłaszcza najnowsze modele - Citaro G - których, od początku roku, pojawiło się już 6. Tym samym wszystkich Mercedesów jest w Bielsku aż 26, czyli o 4 więcej niż Solarisów.

Mamy jeszcze jeden powód do dumy - prawie 50% autobusów to niskopodłogowce. Co może martwić? Szykująca się podwyżka biletów (bądź zwiększenie dotacji z Urzędu Miasta), ale w zamian szykowane są... bilety godzinne! Wreszcie!

Miejsce: przystanek Hotel Prezydent w kierunku dworca, autobus linii numer 10.

piątek, 19 lutego 2010

Mercedes Citaro na Osiedlu Polskich Skrzydeł w Bielsku-Białej

Już rok jeżdżą po bielskich ulicach Mercedesy Citaro.

A niedawno do MZK dołączyło kolejnych 5 Solarisów spod Poznania, dzięki temu procent autobusów niskopodłogowych w Bielsku-Białej zbliża się do 50. Niedługo czekają nas dostawy kolejnych wozów, m.in. długo wyczekiwanych przegubowych.

Jednak wcale nie jest tak "miło i pięknie". Długo jeszcze poczekamy na automaty do biletów, chociażby w centralnych punktach miasta. Oficjalny powód: "wandalizm". Także pojawienie się tablic świetlnych na przystankach przesunięto w bliżej nieokreśloną przyszłość. MZK w Bielsku-Białej, mimo ogromnych zakupów nowoczesnych autobusów, nadal więc pozostaje w tyle za innymi przewoźnikami...

Szkoda!

Miejsce: Mercedes Citaro na pętli autobusowej na Osiedlu Polskich Skrzydeł.

piątek, 27 listopada 2009

Autobus MZK Bielsko-Biała na przystanku Piłsudskiego

Ikarus 280 na ulicy Cieszyńskiej w Bielsku-Białej

Właściwie to nie dwie epoki, a z dwóch epok pochodzą bielskie autobusy. Chociaż i to określenie nie jest dobre. Bo autobusy MZK to epoki aż trzy!

Epoka pierwsza - węgierskie Ikarusy 280, które dzisiaj jeżdżą już tylko po ulicach kilku polskich miast, a i w nich wypatruje się ich końca. Ale w Bielsku-Białej autobusy te mają się wręcz świetnie! Już prawie wszystkie z 41 sztuk przeszły remonty, tak jak egzemplarz widoczny na zdjęciu numer 2.

Epoka druga - Ikarusy 415, po Bielsku jeździ 37 takich autobusów. Zna i kojarzy je chyba każdy.

Epoka trzecia - nowoczesne autobusy niskopodłogowe. Nowoczesne nie znaczy jednak świeże. Bo do świeżych na pewno nie należą bielskie MANy, które po ulicach naszego miasta kursują od 1999r. - zdjęcie numer 1. Ale w Bielsku niskopodłogowce to także Solarisy Urbino i niedawno zakupione Mercedesy Citaro.

Miejsce - zdjęcie pierwsze: przystanek MZK i PKS Piłsudskiego w Śródmieściu; zdjęcie drugie: ulica Cieszyńska w Aleksandrowicach, tuż obok przystanku Lotnisko.

poniedziałek, 12 października 2009

Przystanek MZK Piłsudskiego w Bielsku-Białej

Dziś kolejne zdjęcie nie z dzisiaj, a mianowicie z ubiegłego piatku. Jednak na aktualności ono wcale nie traci, bowiem taki tłok na przystanku autbusowym MZK i PKS "Piłsudskiego" w Białej to codzienność (no może poza sobotą i niedzielą).

Tłok ten jest jednak całkowicie uzasadniony, gdyż przystanek znajduje się w bliskim sąsiedztwie centrum, jednocześnie będąc miejscem, skąd zaczyna się powrót ludzi z pracy do takich miejscowości jak: Kozy, Kęty, Kobiernice, Andrychów czy Międzybrodzie.

Do tego wszystkiego dochodzi normalny ruch 12-tu miejskich autobusów, samochodowy, wąska ulica i rozkopane drogi pod Sferą. Wyobraźcie więc sobie, jakie pandemonium tam panuje...

P.S. Jutro wieczorem śnieg?

środa, 26 sierpnia 2009

Autobus linii nr 22 na trasie, ulica 3 Maja w Bielsku-Białej

A właściwie niezwykły, bo w starym malowaniu, które obowiązywało, o ile dobrze pamiętam, maksymalnie rok.

W Bielsku-Białej nadal istnieje system wsiadania do autobusu: "przednimi drzwiami". Na nic zdają się więc wszelkie protesty, obelgi i narzekania pasażerów, których naprawdę nie mało. Nowa reguła zaczyna wpisywać się na stałe w życie bielszczan i wszystko wskazuje na to, że tak już pozostanie. Przynajmnej na jakiś czas.

Miejsce: Solaris Urbino 12 linii nr 22 na ulicy 3 Maja.

środa, 08 lipca 2009

Przystanek autobusowy MZK Piłsudzkiego w Bielsku-Białej

W poniedziałek - 6.07.2009r. minął tydzień od wprowadzenia nowej zasady "wsiadania do autobusu przednimi drzwiami". Tylu kontrowersji dotyczących miejskiego przewoźnika i Rady Miejskiej dawno w Bielsku-Białej nie było.

Lokalne media ostro krytykują wprowadzone zmiany, nie zostawiając suchej nitki na prezydencie miasta, który, jako chyba jedyny w ratuszu, broni interesów MZK. Dostrzega się same minusy nowego systemu, o plusach dziwnie zapominając.

Przeciwnicy posługują się głównie argumentem, że obecnie autobusy niesamowicie spóźniają się. Śmiem jednak w to wątpić, bo podobnie było przed 29.06.2009r., a problem nie pojawił sie w ciągu jednego dnia.

Poza tym twierdzi się, iż pasażerom została ograniczona swoboda, tworzą się kolejki na przystankach, nie da się zdażyć podbiec do przodu autobusu, by wejść, a kierowca nie widzi, że ktoś chce wyjść itp., itd...

Pewna grupa bielszczan poczuła się wyraźnie zdenerwowana i poirytowana, bo teraz muszą kupować bilety i wyciągać z portfela te 2.4zł. Gapowicze, których pewnie było niemało, wszystko krytykują, doszukując się problemów tam, gdzie ich nie ma. Ale są też na szczęście ludzie, którzy w pełni rozumieją potrzebę wprowadzonych zmian. I chwała im za to!

Miejsce: przystanek MZK "Piłsudzkiego", kierunek ulica Żywiecka.

poniedziałek, 29 czerwca 2009

Oznakowanie przednich drzwi w autobusach MZK Bielsko-Biała

Oznakowanie autobusu MZK Bielsko-Biała

W autobusie MZK Bielsko-Biała

Stało się. Przyszedł 29.06.2009r., dzień, w którym MZK Bielsko-Biała wprowadził system wsiadania do autobusów przednimi drzwiami.

O tym "rewolucyjnym pomyśle" bielszczanie byli informowani już od niemal miesiąca, komunikaty w tej sprawie m.in. wyświetlane były we wszystkich pojazdach. Ludzie narzekali, niektórzy ostro krytykowali szykujące się zmiany, ale czy ostatecznie jest aż tak źle?

I tutaj kolejny absurd. Odnoszę wrażenie, że to my - zwykli ludzie lepiej przygotowaliśmy się do zmian, aniżeli MZK. Co naprawdę szokujące, nie było większych problemów z okazywaniem biletów, albo ich kupnem, bielszczanie sami, pierwsi podchodzili do przednich drzwi, a czas przejazdu właściwie nie wydłużył się. A jednak można! Szok, prawda?

W chwili obecnej śmiem twierdzić, że w walce z gapowiczami bezapelacyjnie prowadzi MZK.

Miejsce: dwa pierwsze zdjęcia to linia nr 1s na przystanku w Cygańskim Lesie, zdjęcie trzecie pochodzi z linii nr 4, przystanek Osiedle Wojska Polskiego. Oba autobusy to najnowsze nabytki MZK - Mercedesy Citaro.

P.S. Dzisiaj na Bielsko-Białą padało tylko do południa! A od popołudnia pięknie świeci słońce!

piątek, 12 czerwca 2009

Solaris Urbino 12 linii nr 2 na przystanku Dmowskiego/Urząd Miejski

Jeszcze tylko do 29 czerwca mieszkańcy Bielska-Białej będą mogli swobodnie wchodzić do autobusów wszystkimi parami drzwi. Bowiem ten rarytas postanowił ukrócić MZK, wprowadzając, jak na polskie warunki, śmieszną zasadę "pierwszych drzwi".

Pomysł ten do złych absolutnie nie należy. Z powodzeniem funkcjonuje on między innymi w... Atenach (sam sprawdziłem), czy wielu miastach Europy Zachodniej. Ale powiedzmy sobie szczerze: Bielsko-Biała to element Polski, kraju wewnętrznie zgnitego, o niezwykle specyficznej mentalności.

Rozumiem, że MZK boryka się z trudną sytuacją finansową, chce wyeliminować gapowiczów, zwiększyć swoje zyski ze sprzedaży biletów, a także poprawić bezpieczeństwo w samych autobusach. To wszystko naprawdę jest wspaniałe i godne podziwu! Ale mam pewne uzasadnione obawy co do reakcji społeczeństwa na te zmiany. Każdy Polak Polaka zna przecież znakomicie.

Nie mogę napisać, że "zasada pierwszych drzwi" w Bielsku-Białej "nie wypali", odnosząc sromotną klęskę. Tego jeszcze nie wiadomo. Stwierdzić mogę jedynie, że panowie w MZK wykazali się daleko idącym optymizmem, który może (ale nie musi) ich po prostu zgubić.

A jak będzie naprawdę, zaczniemy się przekonywać już za dwa tygodnie.

Miejsce: przystanek autobusowy Dmowskiego/Urząd Miejski.

niedziela, 22 lutego 2009

Mercedes Citaro na przystanku autobusowym Hotel Prezydent

Wszystkich, których zmylił opis, od razu uprzedzam, że w notce tej nie będzie o nowej fabryce Mercedesa w Bielsku-Białej (wszak kryzys mamy), a o stosunkowo nowych nabytkach bielskiego MZK - Mercedesach Citaro.

Stare Jelcze w niepamięć całkowicie odeszły w grudniu ubiegłego roku. I dobrze, bowiem te 30-paro letnie szkaradztwa przynosiły nam tylko i wyłącznie wstyd. Jednak powstały deficyt, rzecz jasna, musiał być uzupełniony nowymi wozami - padło na niemieckie Mercedesy Citaro.

Z zewnątrz autobusy te prezentują się niezwykle ładnie, w środku natomiast jest zupełnie inaczej, tam zastosowano przerost formy nad treścią. Zamiast wygodnej i elastycznej przestrzeni dla pasażera, stworzono swoistą plątaninę guzików, przycisków, uchwytów, rączek i niepotrzebnych plastików... Aby nie było tak źle, dodam, że Mercedesy na szczęście są o niebo cichsze od poczciwych Jelczów.

Obecnie po mieście kursuje 20 nowych przybytków, w tym 10 w wersji dwudrzwiowej oraz 10 w wersji trzydzrzwiowej.

Miejsce: przystanek autobusowy Hotel Prezydent.

 
1 , 2