Euroregion Beskidy

Urząd Miasta Bielsko-Biała

Fryderyk Chopin - Chopin 2010

Nakarm glodne dziecko - wejdz na strone www.Pajacyk.pl

web stats stat24

blogi

Rzeka Biała

piątek, 04 czerwca 2010

Rzeka Biała

Dokładnie trzy miesiące temu rzeka Biała w centrum miasta wyglądała tak, jak na zdjeciu wyżej.

Popołudniem przechodziła śnieżyca, było nieco poniżej zera stopni, a nad całością unosiła się delikatna mgła. Biała leniwie płynęła swoim korytem. Kto by pomyślał, że dwa i pół miesiąca później sięgnie niemal barierek i donic, bardzo poważnie zagrażając miastu.

Taką zimę miło wspominać:)

środa, 19 maja 2010

W Bielsku-Białej sytuacja nie jest już tak niebezpieczna. Największe strumienie wody spłynęły z gór i przemieszczają się na północ, w stronę Krakowa i dalej Warszawy.

W mieście zamknięte pozostają tylko trzy ulice: Żywiecka, Trakcyjna i Kusia; utrudnienia mogą występować na nielicznych innych drogach.

Gorzej sytuacja przedstawia się na Żywiecczyźnie, gdzie zamkniętych jest kilkanaście mostów i w rejonie Czechowic-Dziedzic, gdzie pękają wały na Wiśle i nocą ewakuowano znaczną część mieszkańców.

 

Aktualne wiadomości z regionu znaleźć można na:

www.super-nowa.pl

www.bielsko.biala.pl

www.bielskobiala.gazeta.pl

www.forum.naszebielsko.pl

Powódź w Bielsku-Białej

wtorek, 18 maja 2010

W Bielsku-Białej powódź trwa. Chociaż w mieście sytuacja nie jest aż tak tragiczna, to jednak okolice cierpią bardziej niż w 1997 roku...

Ludzie ewakuowani są z Kaniowa pod Bielskiem-Białą i Czechowic-Dziedzic - miasta, które jest praktycznie w całości zalane i miasta, któremu grozi przerwanie wału na Wiśle.

Zamknięta i zatopiona jest droga krajowa nr 1 przy granicy Czechowic-Dziedzic z Bielskiem-Białą - miejscami woda sięga prawie dwóch metrów!

Zamknięte są również niektóre odcinki linii kolejowych - w Bielsku-Białej podtopiony został most na trasie do Żywca, pociągi nie kursują.

Na Żywiecczyźnie zamkniętych jest aż kilkanaście mostów - Koszarawa została odcięta od świata.

 

W Bielsku-Białej poważne utrudnienia panują w ruchu; zamkniętych jest wiele ważnych ulic: Bestwińska, Nad Potokiem, Trakcyjna i Żywiecka (na zdjęciu niżej); zalane są z kolei ulice: Regera, Komorowicka, Olimpijska, Kusia i Partyzantów oraz pętla przy ulicy Tartacznej w Wapienicy, kilkanaście linii autobusowych kursuje zmienionymi trasami:

Zamknięta ulica Żywiecka w Bielsku-Białej

 

Przy zamkniętej ulicy Żywieckiej w bielskiej dzielnicy Mikuszowice zatopionych bądź podtopionych zostało kilkadziesiąt domów; w niektórych miejscach woda przykrywa niemal płoty:

Zalane domy i ogrody przy ulicy Żywieckiej w Bielsku-Białej

Zalane domy i ogrody przy ulicy Żywieckiej w Bielsku-Białej

 

Wczoraj i w nocy mieszkańcy okolic ulic Kolejowej i Kusia w Mikuszowicach walczyli z wielką wodą, która wdzierała się do ich domów; dzisiaj sytuacja nieco się uspokoiła:

Podtopione okolice ulicy Kolejowej w Bielsku-Białej

Podtopione okolice ulicy Kusia w Bielsku-Białej

 

Z podtopieniami walczy również Wapienica; przejście podziemne pod ulicą Cieszyńską zostało całkowicie zalane, na ulicy Jaworzańskiej tworzą się ogromne rozlewiska, a pętla autobusowa lini numer 16 jest zatopiona. Potok Wapienica niemal nie mieści się w korycie, zmętniony został zbiornik wodny Wielka Łąka w górnej Wapienicy pod grzbietami Beskidu Śląskiego - ograniczono pobór wody pitnej dla mieszkańców miasta:

Zalane przejście podziemne pod ulicą Cieszyńską w Wapienicy w Bielsku-Białej

Potok Wapienica w Bielsku-Białej

Zalana pętla autobusowa przy ulicy Tartacznej w Wapienicy w Bielsku-Białej

Worki z piaskiem przy ulicy Dębowiec w Bielsku-Białej

 

I na koniec rzeka Biała - jej poziom nieco się obniżył, ale nadal przekracza stan alarmowy, więc kolorowo absolutnie nie jest; zamknięto most na ulicy Maczka, z kolei most na ulicy PCK broni się:

Most na rzece Białej na ulicy PCK w Bielsku-Białej

Most na rzece Białej na ulicy PCK w Bielsku-Białej

 

Rzeka Biała na wysokości ratusza - gdyby nie betonowe barierki, woda byłaby już dawno na ulicach miasta:

Rzeka Biała na wysokości ratusza w Bielsku-Białej

 

I Biała koło galerii Sfera (nadal nieczynne są mostki łączniki galerii z miastem):

Mostek nad rzeką Białą w okolicy galerii handlowej Sfera w centrum Bielska-Białej

Rzeka Biała na wysokości CH Sfera w Bielsku-Białej

 

Deszcz ciągle pada...

poniedziałek, 17 maja 2010

W Bielsku-Białej powódź. Zdecydowanie! Takiego stanu poziomu wód Biała nie notowała w mieście chyba nigdy, a już na pewno nie w ostatnich latach. Jest gorzej niż w 1997 roku! W ciągu trzech dni na każdy metr kwadratowy spadło aż 210 litrów wody!

 

Rzeka Biała przepływająca przez centrum miasta w okolicach centrum handlowego Sfera wygląda bardzo egzotycznie i niezwykle drapieżnie - ma prawie trzy metry głębokości - podczas gdy normalnie sięga maksymalnie 20-stu, 30-stu centymetrów; zamknięto trzy mostki - dojścia do galerii:

Rzeka Biała w centrum Bielska-Białej pod Galerią Handlową Sfera

 

Prawdziwy i potężny wodospad utworzył się w okolicach mostu na ulicy Mostowej w pobliżu galerii Sfera, strumienie wody rozpryskujące się we wszystkie możliwe strony docierają nawet na sam most, zalewając go:

Wodospad na rzece Białej w okolicach centrum handlowego Sfera

Most na ulicy Mostowej na rzece Białej w centrum Bielska-Białej

Most na ulicy Mostowej na rzece Białej w centrum Bielska-Białej

 

Wody Białej przez most na ulicy 11 Listopada - głównym deptaku miejskim - niemal się przelewają; osobiście nie pamiętam takiej sytuacji:

Most na rzece Białej na ulicy 11 Listopada

 

Ulicami Bielska-Białej płyną strumienie wody; zamknięte do teraz są: Górska w Straconce, Żywiecka w Mikuszowicach, pas Bystrzańskiej w kierunku Szczyrku, Skarpowa w Kamienicy, Regera w Wapienicy i Partyzantów w ścisłym centrum, zamknięcie tej ostatniej (na zdjeciach niżej) wiąże się z poważnymi utrudnieniami komunikacyjnymi - kilkanaście linii autobusowych jeździ zmienionymi trasami, tworzą się duże korki. Nieprzejezdna jest ulica Pocztowa w Cygańskim Lesie, z kolei zalane: Cieszyńska w Wapienicy, Olimpijska, Grażyńskiego i Komorowicka (wraz z samym centrum Komorowic) i pętla autobusowa przy ulicy Tartacznej w Wapienicy:

Zalana i zamknięta ulica Partyzantów w Bielsku-Białej

Zalana ulica Partyzantów

Przy zalanej ulicy Partyzantów

Przy zalanej ulicy Partyzantów

 

Objazdy zalaną Partyzantów prowadzą m.in. przez most na ulicy PCK, który niemal płynie. Brakuje pół metra do przelania się wody, a jeszcze mniej do podmycia:

Most na rzece Białej na ulicy PCK w Bielsku-Białej

Most na rzece Białej na ulicy PCK w Bielsku-Białej

 

Kilkanaście metrów za mostem drogowym na ulicy PCK znajduje się kładka dla pieszych - brakuje pół metra wody do przelania:

Kładka dla pieszych nad rzeką Białą w Bielsku-Białej

 

Kolejne kilkanaście metrów dalej znajduje się most kolejowy trasy Bielsko-Biała - Żywiec; dzisiaj pociągi znacznie zwalniały przed przejazdem, a kilka z nich stało przed mostem i oczekiwało na pozwolenie przejazdu:

Most kolejowy na rzece Białej w Bielsku-Białej

Kładka dla pieszych i most kolejowy na rzece Białej w Bielsku-Białej

 

Biała w Parku Włókniarzy dochodzi prawie do ścieżki dla pieszych, tego jeszcze nie było (!):

Rzeka Biała na wysokości Parku Włókniarzy w Bielsku-Białej

Rzeka Biała na wysokości Parku Włókniarzy w Bielsku-Białej

Rzeka Biała na wysokości Parku Włókniarzy w Bielsku-Białej

 

Most drogowy na ulicy Kołątaja - jedyna możliwość wyjechania z okolic ulic Bohaterów Warszawy i Wilsona - prawie przelany, podmyty do jutrzejszego ranka będzie niemal na pewno:

Most drogowy na rzece Białej na ulicy Kołątaja

 

I Biała w okolicach ratusza; tutaj dzisiaj rano mieliśmy do czynienia z sytuacją wręcz katastrofalną - brakowało kilkanaście centymetrów do przelania rzeki przez betonowe bariery - poziom rzeki był de facto wyższy niż chodnika po drugiej stronie. Zamknięta jest kładka przy bulwarach za ratuszem i same bulwary - od strony ulicy Bohaterów Warszawy również. Tam też doszło do znacznego podmycia gruntu, a niedaleko do zalania III LO im. Stefana Żeromskiego:

Kładka nad Białą w okolicach Ratusza

Rzeka Biała na tle Osiedla Śródmiejskiego w okolicach ratusza w Bielsku-Białej

Rzeka Biała w okolicach ratusza w Bielsku-Białej

 

A deszcz nie przestaje padać...

piątek, 05 marca 2010

Bulwary nad rzeką Białą w Bielsku-Białej

Nie, nie mogę już patrzeć na śnieg. Nie mam siły. Jestem zmęczony tym niemal półrocznym okresem wegetacji.

Jednak pogoda dzisiaj panująca sprawiła, iż bulwary nad Białą stały się niesamowicie magiczne! Przy czym na samą rzekę wróciły kaczki:)

Słońca, potrzebuję ciepłych słonecznych promieni! A Wy?

wtorek, 30 czerwca 2009

Rzeka Biała w Bielsku-Białej

W samym Bielsku-Białej po powodzi nie ma już prawie śladu (budżet miasta się nie liczy). Opadła nawet rzeka Biała, która jeszcze parę dni temu niemal wylewała się ze swojego koryta.

I tak stan, który widzicie na zdjęciu powyżej, nie jest stanem normalnym dla tej rzeki. Bowiem zazwyczaj jest to malutka "rzeczunia", do której lepiej pasowałoby określenie potok. Ale jak widać, intensywne deszcze zmieniają ją w rwącego potwora głębokiego na dwa-trzy metry.

Dziwnie wczoraj po południu ta nasza Biała wyglądała. Jakieś obłoki pary się nad nią unosiły. Znak, że napływa do nas gorące powietrze:) Czas najwyższy!

Miejsce: widok z mostu na ulicy PCK, śródmieście.

poniedziałek, 10 listopada 2008

Rzeka Biała

Dla mieszkańców Białka, geograficznie Biała. Jej źródła biją na wysokości 960m n.p.m. tuż pod szczytem beskidzkiego Klimczoka. Od wieków dzieliła oba bliźniacze miasta. Po jej prawym brzegu rozwijała się polska Biała, a po lewym austriackie Bielsko. W historii była już każdą możliwą granicą, po jej obu brzegach istniały: księstwa, królestwa, monarchie i prowincje. Dzisiaj łaczy dwa miasta w jeden organizm i miejską duszę, w 180 tysięczne Bielsko-Białą. Niegdyś na rozległych polach wokół niej suszono ogromne połacie białych tkanin, wszak Bielsko i Biała były nazywane Miastami Stu Przemysłów, słynące szczególnie z włókiennictwa. Kolor jej wód również przypominał kolor biały, nic dziwnego skoro z okolicznych fabryk wlewano do niej hektolitry ścieków poprodukcyjnych. Sytuacja diametralnie zmieniła się dopiero w latach '90, gdy większość wspomnianych wcześniej zakładów upadła. Dzisiaj rzeka leniwie płynie sobie po podbeskidziej ziemi, tak jak na zdjęciu powyżej, lecz potrafi był niezwykle niebezpieczna, bardzo szybko przybierając na swojej wielkości, szczególnie wiosną i po intensywnych opadach deszczu.