Euroregion Beskidy

Urząd Miasta Bielsko-Biała

Fryderyk Chopin - Chopin 2010

Nakarm glodne dziecko - wejdz na strone www.Pajacyk.pl

web stats stat24

blogi

Grunwaldzkie, Złote Łany i Langiewicza

czwartek, 26 listopada 2009

Ulica Żywiecka w Bielsku-Białej

Żywiecka to jedna z głównych arterii Białej, Bielska właściwie też. I chociaż stan tej ulicy nie jest tragiczny, to w przyszłym roku zacznie się jej gruntowna przebudowa, która docelowo obejmie całą długość, tj. od Białej Północ aż do granicy z Wilkowicami. Tutaj można więcej poczytać.

A zdjęcie powyżej przedstawia Żywiecką na wysokości Osiedla Grunwaldzkiego. Nie mogę się nadziwić, że gomułkowskie bloki i osiedla były... tak piękne! Porównując je do późniejszej epoki Gierka, to naprawdę niebo i ziemia. Architektonicznie przede wszystkim.

Sprawny obserwator zauważy również w tle słupy oświetleniowe modernizowanego właśnie Stadionu Miejskiego, notabene położonego również przy Żywieckiej. Jeśli jakimś niesamowitym cudem uda się dokończyć jego przebudowę do 2012r., to Bielsko-Biała ma ogromne szanse na goszczenie drużyn Euro 2012:)

P.S. Zdjęcie z początku listopada:) Chociaż właściwie dzisiaj mamy podobną pogodę.

poniedziałek, 02 listopada 2009

Ulica Lelewela w Białej Krakowskiej

Ulica Lelewela w Białej Krakowskiej

Ulica Lelewela w Białej Krakowskiej

Ulica Lelewela w Białej Krakowskiej

Tak bardzo martwiliśmy się, że po tym październikowym ataku zimy już nie zobaczymy złotej polskiej jesieni... Nic bardziej mylnego! Na zdjęciach można oglądać ulicę Joachima Lelewela. W sumie jest to całkiem przyjazna okolica - wszędzie blisko, niemal centrum miasta, a taki spokój i cisza...

środa, 25 marca 2009

Widok w kierunku Gaików w Beskidzie Małym

Widok w kierunku Magurki Wilkowickiej w Beskidzie Małym

Widok na Skrzyczne i Pasmo Klimczoka w Beskidzie Śląskim

No właśnie, mamy wiosnę czy też zimę? Szczerze powiedziawszy, to sam nie wiem. W samym centrum miasta coś chyli się ku przedwiośniu, za to na obrzeżach i w górach zima trzyma i to na całego...

Mam to szczęście, że mieszkam tuż pod beskidzkimi szczytami i mogę sobie podziwiać takie oto piękne widoki. Bielszczanie to jednak mają się fajnie, kto bowiem nie chciałby mieszkać w tak pięknej okolicy, jak na powyższych zdjęciach? To tereny Osiedla Langiewicza i Kopca Lipnickiego w Białej. Panorama obejmuje tutaj dokładnie 360 stopni, ale dla Was dzisiaj tylko ładniejsza jej część - Beskidy.

Pierwsze dwa zdjęcia obejmują Beskid Mały, ściślej Pasmo Magurki Wilkowickiej, która kulminuje na wysokości 909m n.p.m. Dzisiaj rano temperatura w schronisku na szczycie wyniosła -10st, a pokrywa śnieżna sięgnęła 150cm.

Zaś trzecie zdjęcie to już wyższy i znacznie większy Beskid Śląski. Pierwsza od lewej strony, niezwykle charakterystyczna góra, to nic innego, jak Skrzyczne (1257m n.p.m.), górujące nad Szczyrkiem, ale z Bielska-Białej świetnie widoczne. W tamtejszym schronisku dzisiaj rano temperatura spadła do -12st, pokrywa śnieżna sięgnęła 180cm, a w dodatku wiał silny wiatr. Natomiast góra po stronie prawej to już Klimczok (1117m n.p.m.) - najwyższy szczyt naszego miasta. Co ciekawe, właśnie tam, dzisiaj, zanotowano jedną z najwyższych pokryw śnieżnych w Beskidach - 230cm, przy czym temperatura równieżoscylowała w okolicach -12 stopni.

Jak więc widać, śniegu w górach aż zanadto, a o wiośnie nikt tam nie słyszał...

P.S. Dlaczego nie mieszkam gdzieś na nizinach, gdzie tę wiosnę już dawno czuć?

środa, 14 stycznia 2009

Pawilon przy ulicy PCK

Dzisiaj po południu przechodziłem koło jednego z reliktów PRL-u w naszym mieście. Cóż, od mojej ostatniej wizyty w tych okolicach, a było to trzy miesiące temu, nic się nie zmieniło...

Jednak czy kiedykolwiek się zmieni? Powoli tracę nadzieję... Ten blaszany pawilon handlowy stoi sobie tutaj od dobrych 20 lat... Na stałe wpisał się więc w krajobraz tej części miasta. Przeanalizujmy więc jego historię: był on świadkiem przemian politycznych, wszystkich rządów 3 RP - w tym Hanny Suchockiej i Józefa Oleksego, przetrwał Wałęsę, Kwaśniewskiego, mniemam iż podobnie będzie z Kaczyńskim i Tuskiem... Denominacja złotego również go nie ominęła, wstąpienie Polski do NATO, Unii Europejskiej także. Przez  te 20 lat w mieście zrealizowano wiele inwestycji: wyremontowano zamek, pocztę, dworzec, kilkanaście kamienic na rynku, zmodernizowano 11 Listopada, powstała Sfera, Sarni Stok itd... A ten blaszany złom, świadek upadku komunizmu, dalej nas straszy i nic nie wskazuje na to, że straszyć przestanie.

I jedyny plus, jaki tutaj dostrzegam, to pamiątka po dawnych, przepełnionych słońcem latach.

 

Przypominam: konkurs na Blog Roku 2008, sms na mojego fotobloga o treści F00179 (po F to dwa zera) na numer 7144. Koszt 1.22zł. Wszystkim bardzo dziękuję!

wtorek, 13 stycznia 2009

Dworzec kolejowy Bielsko-Biała Lipnik

Dworzec kolejowy Bielsko-Biała Lipnik

Dworzec kolejowy Bielsko-Biała Lipnik

Dworzec kolejowy Bielsko-Biała Lipnik

Dzisiaj na fotoblogu będzie trochę o naszej ukochanej kolei, wszak bardzo ją lubicie!

Według oficjalnych informacji, na terenie Bielska-Białej znajduje się aż... 12 dworców kolejowych, mówiąc jednak ściślej, tylko nieliczne je przypominają - jak ten w Lipniku. Od przeszło pół roku opiekuje się nim Fundacja Rozwoju Miasta Bielska-Białej, na efekty wydzierżawienia nie trzeba więc było długo czekać. Po rozlatujących się ławkach, koszach czy niebezpiecznych szybach, nie pozostało nic. Wszystko zostało schludnie wymalowane i dzisiaj cieszy nasze oko. Ot, lepsze to, niż stare i rdzewiejące balustrady. Pojawiły się nawet świetlne wyświetlacze, których nigdy wcześniej tutaj nie było...

I oby tak dalej!

 

Teraz coś szczególnego. Postanowiłem wziąć udział w konkursie na Blog Roku 2008, w kategorii foto, video, komiks. Dlatego proszę Was wszystkich o głosy na mojego fotobloga. A jak można to zrobić? To proste:

SMS o treści F00179 na numer 7144

(po F to dwie cyfry zero)

Koszt SMS-a to tylko 1,22zł, a cały dochód zostanie przekazany na chore dzieci, o czym szerzej można dowiedzieć się na stronie głównej konkursu. Wszystkim bardzo dziękuję!