Euroregion Beskidy

Urząd Miasta Bielsko-Biała

Fryderyk Chopin - Chopin 2010

Nakarm glodne dziecko - wejdz na strone www.Pajacyk.pl

web stats stat24

blogi

Dolne i Górne Przedmieście

środa, 09 marca 2011

Ulica Henryka Dąbrowskiego w Bielsku-Białej

Ulica Dąbrowskiego na Dolnym Przedmieściu ma już 112 lat i można powiedzieć, że jest siostrą bliźniaczką 3 Maja. Przy czym Dąbrowskiego powstała jako odgałęzienie tej drugiej, głównej i projektowana była jako jedna z osi, która przetnie nowy kwartał willowy Bielska.

Przez lata ulica nie straciła nic ze swojego uroku. Nadal bowiem cieszą piękne, wysokie kamienice i, chociaż mocno zaniedbane, dwa ogrody. W 1915 było tak:

http://slaskie.fotopolska.eu/22788,foto.html

Współczesna szarość tynków? W pełni rozświetlona przez wiosenne promienie słoneczne!

Miejsce: widok z ulicy 3 Maja.

czwartek, 24 lutego 2011

Ulica Henryka Sienkiewicza w Bielsku-Białej

Chociaż temperatury są mocno minusowe, -6 stopni w dzień, to nareszcie rozświetliły nas słoneczne promienie!

Zresztą... nie tylko nas! Także i bielskie ulice i kamienice, które dzisiaj prezentowały się świetnie!

Nad Sienkiewicza dumnie górował gmach dawnej Żydowskiej Gminy Wyznaniowej z 1904 roku, którego secesyjno-neoromańska ceglana elewacja akcentowana jest kamiennymi portalami i obramowaniami okien pokrytymi ornamentem roślinnym.

Skrzyżowanie Sienkiewicza i 3 Maja zdobiła natomiast neobarokowa kamienica Alfreda Michla z roku 1895, charakteryzująca się okrągłą pseudobasztą (widoczna w głębi, po prawej).

Prawda, że takiej zimy nie da się nie akceptować?

Miejsce: widok ze skrzyżowania z ulicą Krasińskiego.

środa, 23 lutego 2011

Dworzec kolejowy PKP Bielsko-Biała Główna

Dworzec kolejowy Bielsko-Biała Główna wciąż cieszy oko!

Wszak - ma czym! Pomimo, iż już 10 lat temu zakończył się kapitalny remont, fasada wciąż zachwyca czystością cegłówki, a hala główna pięknymi freskami w stylu pompejańskim.

Jak niewiele jest w Polsce miast, które nie muszą wstydzić się swoich kolejowych dworców. Na szczęście Bielsko-Biała do nich należy!

I z tego powinniśmy być dumni!

Miejsce: widok spod kamienic przy ulicy 3 Maja.

PS Jest aż -11 stopni i sypie śnieg! Przerażająco zimno...

wtorek, 22 lutego 2011

Ulica Theodora Sixta w Bielsku-Białej

Ponurość zimy pozwala odkryć tak wspaniałe perspektywy, jak ta - ulicy Theodora Sixta na Dolnym Przedmieściu.

Jakże wielkomiejska i tajemnicza jest owa perspektywa! Wszak przy Sixta stoją aż cztery potężne gmachy: niewidoczny - Banku Gospodarstwa Krajowego, żółty po lewej - I Urzędu Skarbowego, za drzewami po prawej - ZUSu i najpiękniejszy, w głębi - Bielskiej Szkoły Przemysłowej, który zamyka zdjęcie.

Prawdziwy monumentalizm cechuje ten ostatni. Budynek z 1913 roku, zaprojektowany przez Ernesta Lindnera, zadziwia barokiem, mansardowym dachem, kopułą z wieżą zegarową oraz potężną kubaturą, stanowiąc architektoniczną perełkę tej części miasta.

Śmiem twierdzić, że gmachu nie powstydziłyby się najwspanialsze miasta, bo czy nie wygląda on... pięknie?

Miejsce: widok ze skrzyżowania z ulicą Adama Mickiewicza.

wtorek, 26 października 2010

Park im. Juliusza Słowackiego w Bielsku-Białej

Pięknie prezentuje się jesień w największym parku miejskim Bielska-Białej.

Ta enklawa zieleni im. Juliusza Słowackiego powstała w roku 1898 na miejscu dawnego cmentarza ofiar epidemii cholery z lat 1830 - 1832. Przez długi czas zachwycała swoim pięknem, stanowiąc dodatkowo dla mieszczan obiekt, gdzie można było miło, przyjemnie i kulturalnie spędzić czas.

Po 112 lat park w końcu doczeka się remontu! Już zaczęła się wycinka krzewów i starych gałęzi. Wiosną jednak rozpocznie się prawdziwa rewolucja! Powstaną nowe, eleganckie alejki, wygodne i estetyczne ławki, stylowe latarnie i nowe ogrodzenie. Wypielęgnowana zostanie zieleń, powstaną nowe nasadzenia krzewów i rabaty kwiatowe. Dolna część parku zyska plenerową scenę, a fontanna przy schodach znów zacznie tryskać wodą, jak przed stu laty!

Tylko cieszyć się zmianami, które przywrócą dawnemu parkowi utracony smak i kunszt!

niedziela, 20 czerwca 2010

Ulica Theodora Sixta w Bielsku-Białej

Ulica Theodora Sixta w Bielsku-Białej

Theodora Sixta jest jedną z tych bielskich ulic, którą czasem bardzo lubię się przejść.

Może nie jest to zasługa tylko i wyłącznie tej danej ulicy, ale całej okolicy, która przed stu laty była modnym "willowym kwartałem". Wszak, owe wille do dziś dzień zachwycają!

Sixta wytyczono w 1889 roku, a obecną nazwę nadano jej 11 lat później. Zdjęcie pierwsze - odremontowana "żółta kamienica" powstała w 1903 roku, kolejna, z czerwonym szyldem, należała z kolei do Maurycego Bartelmussa, dawnego właściciela fabryki śrub. Zdjęcie drugie - potężna kamienica z charakterystyczną kopułą to dzieło Karola Korna, zbudowane na przełomie wieków. Dalej znajduje się komunistyczna wstawka w postacji kompletnie nie pasującego do otoczenia bloku. Z kolei dalsza, narożna kamienica powstała w 1911 roku i obecnie znajduje się w niej cukiernia. Biała kamienica, co ciekawe, powstała znacznie później, a fragment szarego budynku po lewej pochodzi z 1907 roku. I tyle z rysu historycznego. Informacji o innych kamienicach moje książki nie dostarczają:)

A współcześnie? Sixta w tygodniu to bardzo zatłoczona ulica. Mieszczą się przy niej gmachy I Urzędu Skarbowego, ZUSu, Banku Gospodarstwa Krajowego czy Bielskiej Szkoły Przemysłowej. Dopiero wieczorami i weekendami ulica staje się spokojna... Na chwilę.

 

PS GŁOSUJMY!

sobota, 19 czerwca 2010

Zespół Szkół Elektronicznych Elektrycznych i Mechanicznych w Bielsku-Białej

"Budowę gmachu, zaprojektowanego przez architekta Emanuela Rosta, prowadzono etapami: skrzydło północne wznoszono od zimy 1872/73 r. do lata 1874 r., trakt środkowy oddano do użytku jesienią 1875 r., wreszcie jesienią 1883 r. ukończono skrzydło południowe. Najstarszą z bielskich szkół średnich jest Państwowa Wyższa Szkoła Realna, od 1860 r. przygotowująca młodzież do studiów technicznych oraz do pracy w handlu i rzemiośle. (...) w 1875 r. miał w niej miejsce pierwszy w Bielsku egzamin maturalny. (...) uczniów wyróżniają niebieskie czapki.''

Źródło: "Bielsko-Biała i okolice na dawnej pocztówce w czasach monarchii austro-węgierskiej" - Piotr Kening, Wojciech Kominiak; Wydawnictwo WMW; Bielsko-Biała 2001

Dzisiaj gmach przy ulicy Słowackiego mieści Technikum Mechaniczne. Piękne zieleńce od frontowej strony zamieniły się w pospolitą trawę, a na ławeczkach często przesiadują "młodzi" popalając to jednego, to drugiego. I jedynie świetnie trzymające się tynki przypominają nam o dawnej świetności... Nie tylko świetności tego budynku, ale i całej okolicy.

Ach ta współczesność!

wtorek, 30 marca 2010

Budynki przy ulicy Piastowskiej w Bielsku-Białej

Słoneczna i popołudniowa. Także wiosenna. Ciepła również. Piastowska na Dolnym Przedmieściu!

Widok z bloku przy ulicy Wiktora Przybyły.

sobota, 27 marca 2010

Blok w okolicach dworców w Bielsku-Białej

Może jednak inny marazm? Marazm socjalistyczny, marazm komunistyczny, marazm lat '90, marazm początku nowej dekady. Tak, zdecydowanie!

To zadziwiające jak niektóre części miast w ogóle się nie zmieniają. Nic, kompletnie nic. Tak też jest i w Bielsku-Białej, m.in. w rejonie dworców. Teren ten, z uwag również historycznych, został zabudowany dopiero w latach powojennych.

Blok powyżej powstał w ramach budowy osiedli robotniczych (ZOR), potężnej, jak na owe czasy, inwestycji zapoczątkowanej na początku lat '50 ubiegłego stulecia. Dodatkowo, blok wyżej jest jednym z pierwszych z tego okresu i razem z innymi budynkami (rejon ulicy Żeromskiego), stał się ZORem numer 1.

Do dziś dzień zadziwia mnie trwałość gomułkowskiego budownictwa. Tynki bloków z tamtego okresu są naprawdę wyjątkowo trwałe, poza tym ogólne wrażenie jest nazbyt pozytywne, w odniesieniu do późniejszych gierkowskich tandet, rzecz jasna. Nie wiem, jak to możliwe, ale osiedla gomułkowskie (patrz Grunwaldzkie w Białej)... po prostu mi się podobają.

I teraz pojawia się pytanie, w zasadzie retoryczne. Co stanie się z tego typu budynkami, poniekąd świadkami historii polskiej architektury. Czy padną ofiarą nieokiełznanej termoizolacji, a tynki przykryje ostry róż akrylowych elewacji? Właśnie w tym momencie zazdroszczę Niemcom... ci potrafią przygotować oryginalne plany modernizacji komunistycznych osiedli i bloków, potrafią wyciągnąć z nich dawne, ukryte piękno i potrafią uczynić z zaniedbanych, często odstraszających zakątków tego typu... współczesne, nowoczesne, eleganckie i czyste rejony. Ot, tak. Po prostu.

Jak będzie w Polsce? Aż boję się myśleć.

środa, 10 marca 2010

Ulica Adama Mickiewicza w Bielsku-Białej

Ulica Mickiewicza w Bielsku-Białej

Willa Schneidera w Bielsku-Białej

Mickiewicza to jedna z najładniejszych i najciekawszych architektonicznie ulic Bielska-Białej. Długa na około kilometr, łączy okolice dworców z Placem Bolesława Chrobrego.

Przy Mickiewicza aż roi się od okazałych, długich i zabytkowych pierzei kamienic, a także willi. Jedną z najbardziej znanych (Willę Sixta z 1883r.) zajmuje dzisiaj Rektorat Akademii Techniczno-Humanistycznej. Bardzo ciekawa pozostaje również Willa Hermanna Schneidera (na zdjęciu drugim) z 1905r., projektu Andrzeja Walczoka. To dość specyficzne połączenie neobaroku i tak popularnej na początku wieku secesji.

Dzisiejszy stan owej Willi Schneidera? Zaczyna wołać o pomstę do nieba! Przykro, że tak piękny zabytek otoczony potężnym ogrodem, prawie w samym centrum miasta... po prostu niszczeje. Ale nic zrobić nie można. To własność prywatna.

P.S. Wiosna za 11 dni!

 
1 , 2 , 3