Euroregion Beskidy

Urząd Miasta Bielsko-Biała

Fryderyk Chopin - Chopin 2010

Nakarm glodne dziecko - wejdz na strone www.Pajacyk.pl

web stats stat24

blogi

Bielsko Południe

piątek, 04 marca 2011

Widok w kierunku ratusza z mostu na rzece Białej w rejonie ulicy 1 Maja

Rzeka Biała w Bielsku-Białej na wysokości Parku Włókniarzy

Park Włókniarzy w Bielsku-Białej

W zasadzie można uznać, że Bielsko-Biała bulwary nadrzeczne posiada. W takim razie wyprzedziliśmy Warszawę, gdzie Wisła płynie dziko kamiennymi bądź naturalnymi brzegami.

Park Włókniarzy, o którym mowa, to jeden z największych zielonych skwerów miasta, położony na Żywieckim Przedmieściu, kilka kroków od ścisłego centrum. Jak czytamy w książce 'Bielsko-Biała i okolice na dawnej pocztówce w czasach II Rzeczypospolitej': "W zamierzeniu jego twórcy - ogrodnika miejskiego, Franciszka Chlupacza, miał on być rekompensatą za wycięty podczas budowy linii tramowajowej szereg starych drzew przy ulicy Blichowej. Już w 1895 roku rozpoczęto więc urządzanie tych zielonych bulwarów nadrzecznej promenady, którą dziś porasta już dorodny drzewostan. Do najcenniejszych należą platany klonolistne i buk w odmianie purpurowej, równie cenne są wiekowe czarne topole, białe wierzby płaczące i kruche, jesion pensylwański i wyniosły, klony srebrzyste, kasztanowce oraz drobnolistna lipa".

W początkach istnienia parku, działało tu nawet lodowisko, które jednak utraciło na znaczeniu już w okresie międzywojennym; dzisiaj można natomiast korzystać z dość dużych kortów tenisowych i placu zabaw.

PS Przed południem park wyglądał rześko i wiosennie! Słońce rozświetlało jego aleje, a temperatura sięgała aż 8 stopni!

wtorek, 10 listopada 2009

Centrum Handlowe Gemini Park w Bielsku-Białej

O tak! Coś w tej pustce jest. w Gemini Parku klientów bowiem zbyt wielu nie ma. Chociaż to pojęcie względne. Może inaczej - na pewno nie ma tylu klientów, na ilu liczyli inwestorzy tego centrum handlowego.

Również architektonicznie Gemini ostatnio jakoś mi wybladł. Ot tak, po prostu. Porównując go do nowej Sfery, nie mogę oprzeć się wrażeniu, że przy Bora-Komorowskiego stoi najzwyklejszy moloch, niemal niczym nie różniący się od wielkich hipermarketów. Chociaż to byłaby obraza dla Auchan, bo ten prezentuje się znacznie lepiej!

Powierzchnia także nie robi już na mnie żadnego wrażenia (chociaż właściwie nigdy takiego nie robiła). Pewnie to zasługa Sfery, która jest kilkakrotnie większa...

Nie - nie reklamuje tutaj Sfery, przyjdzie czas, gdy i jej zacznę wytykać wszelkie wady. Ubolewam jednak nad poziomem współczesnej architektury. Jej zwykłością i przeciętnością, a przede wszystkim prymitywną formą. I chyba się ze mną w tej kwestii zgodzicie?

Zapomniałem jeszcze o kinie w Gemini! To już jest parodia... odkąd pierwszy raz usłyszałem: "dziesięć sal", wróżyłem temu klęskę. Jak na razie, wszystko idzie po mojej myśli. Po co bowiem w 175 tysięcznym mieście 17 kinowych sal? Podstawy ekonomii...

P.S. Takiego nieba, jak na zdjęciu wyżej, Bielsko nie widziało od tygodnia... Jesiennych szarug przyszedł więc czas...

sobota, 23 maja 2009

Tak się jakoś cudownie zdarzyło, że oficjalnie Bielsko-Biała swoją własną obwodnicę posiada... Cóż jednak z tego, jeśli rażaco mija się to z prawdą?

Bielską obwodnicę oddano do użytku dokładnie 29.06.2006r. 7 km drogi budowano... 11 lat. Ale jak na polskie tempo, to i tak sukces. Powstała dwujezdniowa trasa z prawie 400 metrowym tunelem, która w swym pierwotnym zamierzeniu miała odciążyć "zapchane" centrum miasta od tranzytowego ruchu: GOP-Beskidy-Zwardoń. No właśnie - miała.

Nie oszukujmy się. Tiry i ciężarówki (do przejścia granicznego w Zwardoniu), a przede wszystkim zwykli ludzie, jak pod zamkiem jeździli wypoczywać w Beskidy, tak dalej jeżdżą. I nie odstraszają ich ogromne korki, nic a nic. Kto bowiem chce nadkładać dodatkowe kilometry, nie wiedząc nawet, w którym momencie z krajowej "jedynki"w odpowiednią trasę skręcić?

"Obwodnica Zachodnia" Pana Prezydenta Krywulta to tak naprawdę całkowicie nietrafiona inwestycja, z której cieszą się przede wszystkim mieszkańcy Karpackiego, Beskidzkiego i Czterech Pór Roku. Za niemal 160 milionów złotych (!) powstała zwykła miejska droga (na której pełno skrzyżowań z sygnalizacją świetlną, co jeszcze bardziej spowolnia ruch), absolutnie nie rozwiązująca problemu korków w ścisłym centrum miasta.

Miejsce: widok na Aleję Armii Krajowej spod Gemini Parku.

poniedziałek, 18 maja 2009

Bilbord reklamujący Gemini Park

Front Gemini Parku

Tych wszystkich, którzy mocno wierzyli w me odejście, od razu uprzedzam, że tak się nie stanie, a tych, którzy za nowymi notkami tęsknili, bardzo przepraszam. Przejdźmy jednak do sedna.

Już 21 maja 2009r. Bielsku-Białej przybędzie kolejna galeria handlowa. Inwestor zapewnia, że będzie to centrum inne niż pozostałe, bo zielone i otwarte na ludzi, zwłaszcza młodych. Nie chce mi się jednak absolutnie w to wierzyć, bo dla mnie wszystkie tego typu obiekty to termitiery przyciągające jak magnes niewinne osoby, które powinny spokojnie przechodzić się jedną ze śródmiejskich uliczek. Cóż jednak zrobić?

Zastanawia mnie fakt, na jaką ch***** 180 tysięcznemu miastu aż sześć ogromnych galerii... Jeśli jednak żadna z nich pustką nie świeci, to widać, że jest na nie swoiste zapotrzebowanie. Istotniejsza jest jednak sprawa, na co w Bielsku-Białej potrzebnych jest 17 sal kinowych z prawdziwego zdarzenia? Jeżeli obecny Kinoplex w Sferze często pełny i zapchany nie jest, to co będzie z kolejnym ogromnym CinemaCity w Gemini Parku? Osobiście obstawiam czystą upadłość.

"Wielkie otwarcie" w najbliższy czwartek o godzinie 9 rano. Lokalizacja - Zachodnia Obwodnica, ulica Bora-Komorowskiego.