Euroregion Beskidy

Urząd Miasta Bielsko-Biała

Fryderyk Chopin - Chopin 2010

Nakarm glodne dziecko - wejdz na strone www.Pajacyk.pl

web stats stat24

blogi

Bielski Syjon

piątek, 11 marca 2011

Widok na Bielski Syjon ze starówki

Trwa przedwiośnie, które jednak dzisiaj nie oświetla promieniami słońca.

Całe miasto jest szare, pada deszcz, a światło dzienne ujrzały wszelkie brudy skrywane długo pod śniegiem.

To dziwne, jak bardzo ludzie się spieszą. Pędzą w nieznanych kierunkach, lecz ściśle określoną drogą. Nie mają na nic czasu, nie dostrzegają tak wielu rzeczy i sytuacji, które przelatują tuż obok nich. Są jednak przekonani, że nic nie tracą. Codzienna gonitwa jest marnością, ludzie spełniają jedynie rolę, którą mają do spełnienia masy. Chciałoby się rzec: parada paradoksów. A gdzie w tym wszystkim indywidualizm?

Nie ma, umarł. Czy więc przedwiośnie i szare dni zachęcą do myślenia? Odkrywania tego, co ważne, piękne i inne?

Miejsce: widok z ulicy Krętej na Starym Mieście na Bielski Syjon i górującą nad nim wieżę ewangelickiego kościoła Zbawiciela z lat 1782-90.

sobota, 05 grudnia 2009

Ewangelicki kościół Zbawiciela w Bielsku-Białej

Ewangelicko-Augsburski kościół Zbawiciela nie jest świątynią wyjątkowo starą, bo pochodzi z 1790r. Jej unikalność polega na tym, iż w najbliższym sąsiedztwie znajduje się jedyny w Polsce pomnik Marcina Lutra.

Teren, na którym stoi owy kościół to w całości ewangelicki kwartał, tzw. Bielski Syjon, utworzony, przede wszystkim na mocy dekretu "tolerancji" cesarza Józefa II, pod koniec XVIII wieku. Do dziś dzień ewangelicy dominują w tej części miasta, prowadząc m.in. prywatne szkoły Towarzystwa Szkolnego im. Mikołaja Reja.

P.S. Grudzień? Przynajmniej jego początki. A w mieście już stoją choinki... Parodia.