Euroregion Beskidy

Urząd Miasta Bielsko-Biała

Fryderyk Chopin - Chopin 2010

Nakarm glodne dziecko - wejdz na strone www.Pajacyk.pl

web stats stat24

blogi

Śródmieście Bielsko

niedziela, 31 lipca 2011

Tablice Miejskiego Systemu Informacji na Placu Chrobrego w Bielsku-Białej 

I cóż dalej z Miejskim Systemem Informacji w Bielsku-Białej?

Ano nic. Zupełnie. Pusto i blado. Wręcz stagnacyjnie. 

Minęło bowiem ponad półtora roku, gdy w śródmieściu i Olszówce pojawiły się nowoczesne tablice informacyjne, mające - docelowo - objąć całe miasto, wprowadzając ład, estetykę i porządek, lecz także ułatwiając turystom poruszanie się po stolicy Podbeskidzia.

Dzisiaj, lipca trzydziestego pierwszego roku 2011 - w środku lata, gdy rozpoczyna się już 48. Tydzień Kultury Beskidzkiej, rok przed Euro 2012, w czasach, gdy Bielsko-Biała coraz bardziej umacnia się na stanowisku hegemona regionalnego - wciąż tak podstawowe kwestie, jak solidne i porządne, turystyczne oznakowanie miasta - delikatnie mówiąc - kuleje.

Czy coś się zmieni, a my staniemy się drugą Warszawą, gdzie podobny system obowiązuje od dobrych kilku lat? 

Ciekawe.

Miejsce: Plac Bolesława Chrobrego, okolice ulicy Orkana i Wzgórze.  

czwartek, 28 lipca 2011

W centrum Bielska-Białej 

Już dawno po mieście nie jeździło się tak beznadziejnie! Całe szczęście, że szczyt drogowych remontów przypada w tym roku na okres wakacyjny.

Zamknięty jest pas ruchu Stojałowskiego, który prowadzi przez ścisłe centrum w kierunku ulicy Żywieckiej. Tuż obok ratusza trwa gruntowna przebudowa Dmowskiego. Kilometr dalej, przy dworcach - odcięta jest Piastowska, gdzie przebudowie poddawane jest przejście podziemne. Kilkanaście linii miejskich MZK, jak i ruch osobowy poprowadzono dość wąskimi objazdami koło kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Na Górnym Przedmieściu remontują Browarną, a w Komorowicach wciąż ulicę Czerwoną. Spore utrudnienia są także na Żywieckiej w Mikuszowicach, a także na trasie budowanej przed GDDKiA Wschodniej Obwodnicy, która stanowi fragment S69. 

Cieszmy się i jak najmniej przeklinajmy. Lepsze przecież remonty i działanie od ciągłych dziur i kolein, prawda?

Miejsce: ulica Zamkowa, zamknięty prawoskręt na ulicę Stojałowskiego.  

wtorek, 03 maja 2011

Kaplica zamkowa w Bielsku-Białej  

Po prostu kaplica. I na zdjęciu wyżej, ale i też za oknem. 

W tej chwili na termometrze mam 4.2 stopnia, w Beskidach sypie, Sudety pod śniegiem. Szkoda gadać...  

Miejsce: Kaplica Zamku Książąt Sułkowskich, widok z tarasów.  

czwartek, 07 kwietnia 2011

Ulica Przechód w Bielsku-Białej

Jak opisać miejsce, które zna każdy mieszkaniec Bielska i Białej?

Przechód jest bowiem jednym z nich. To kameralne i wąskie połączenie Placu Chrobrego i ulicy Barlickiego w centrum miasta, z którego codziennie korzystają tysiące ludzi. Jednak ile z nich zatrzyma się, by zobaczyć kamienice, górujące kilkanaście metrów wyżej?

Rejon ten to także obwarzanki (ponoć krakowskie) i handlarze, którzy często okupują schody - widoczne na zdjęciu. Ale również i witryna, za szybą której widnieje repertuar Teatru Polskiego oraz tablica z nekrologami.

A - jest i przejście podziemne, i winda - która wciąż działa, i kiosk schowany w ścianie.

Ot, po prostu Przechód.

poniedziałek, 04 kwietnia 2011

Linia kolejowa Bielsko-Biała - Żywiec, widok z murów zamkowych

Bank ING w centrum Bielska-Białej

To wiosna!

22 stopnie o 14. wskazywały dzisiaj termometry w centrum Bielska-Białej. Coraz bardziej rozkwitają również pąki i wszystko staje się powoli zielone - centrum ożyło!

Miejsce: zdjęcie 1 - kamienica przy ulicy Bohaterów Warszawy; 2 - linia kolejowa Bielsko-Biała - Żywiec, widok z murów zamkowych; 3 - Bank ING przy Placu Bolesława Chrobrego.

sobota, 02 kwietnia 2011

Mosty i kładki nad rzeką Białą w centrum Bielska-Białej

Aż 7.

Tyle mostów i kładek spaja dwa brzegi Białej - bielski i bialski - na odcinku zaledwie 380 metrów, od ul. Stojałowskiego do Wałowej.

Ale jeden jest szczególny - najstarszy - widoczny na pierwszym planie. On bowiem dzielił i ostatecznie połączył 1 stycznia 1951 r.  współczesne Bielsko z Białą. Nigdyś był drewnianą przeprawą, w 1897 r. powstał most żelazny z kratownicą, wysadzony jednak w 1945 r. przez uciekających Niemców. Odbudowano go tuż po wojnie, a w 2007 r., podczas kapitalnego remontu ulicy 11 Listopada, także gruntownie zmodernizowano.

Dzisiaj most gubi się - w natłoku kładek centrum handlowego Sfera.

Miejsce: widok z ul. Stojałowskiego.

PS Kwiecień i pierwsze dni, gdy temperatura osiąga 20 stopni!

niedziela, 06 marca 2011

Kamienice przy ulicy 3 Maja w Bielsku-Białej

Ulica 3 Maja to zdecydowanie wizytówka Bielska-Białej.

Powstała praktycznie "od nowa" w 1889 roku droga miała za zadanie połączyć centrum ówczesnego Bielska z rejonem nowego dworca kolejowego. Wówczas chyba nikt nie przypuszczał, że już do 1913 r. wzdłuż trasy powstanie ciąg potężnych, wielkomiejskich kamienic.

I znów powraca temat świetnej jakości prowadzonych wówczas robót. Jak bowiem wytłumaczyć fakt, że stuletnie tynki trzymają się... znakomicie?

Miejsce: widok ze skrzyżowania z ulicą Wałową.

sobota, 05 marca 2011

Kamienica przy ulicy Zamkowej w Bielsku-Białej

Kamienice przy Placu Żwirki i Wigury w Bielsku-Białej

Plac Żwirki i Wigury w Bielsku-Białej

XXI-wieczny Plac Żwirki i Wigury nie jest miejscem przyjaznym w miejskiej tkance. Ale czy to jego wina?

Absolutnie nie. W okresie międzywojennym, gdy ta część miasta została ostatecznie ukształtowana, Żwirki i Wigury tętnił życiem. Zapraszał bielszczan pełną zabudową, klombami kwiatowymi i stylowymi ławeczkami. Skrajem zachodnim, wąską drogą przejeżdżał tramwaj, który miał tutaj swój przystanek i najdłuższą na całej linii mijankę. Jak było, można zobaczyć na starych pocztówkach:

http://www.fotopolska.eu/9989,foto.html

http://www.fotopolska.eu/9990,foto.html

http://www.fotopolska.eu/122401,foto.html

http://www.fotopolska.eu/9991,foto.html

 

W 1971 r. zlikwidowano tramwaje, w 1974 r. przyszły "wielkie wyburzenia" prezydenta Antoniego Kobieli, który zyskał przydomek "Antek Burzyciel". Zniszczono nie tylko Podzamcze, ale praktycznie całą wschodnią pierzeję Placu Żwirki i Wigury, pozostawiając... no właśnie... nie pozostawiając praktycznie nic. Wszystko w imię poszerzania trasy na Szczyrk, którą miał podróżować "lud pracujący" GOPu.

Dzisiaj? Żwirki i Wigury, acz w większości architektonicznie szpetna, to jednak znaczna wolna przestrzeń w centrum Bielska-Białej. Zupełnie niewykorzystana. Bez jakiejkolwiek wizji na przyszłość. W 2009 r., gdy modernizowano ciąg drogi wojewódzkiej nr 942, jedynie "uporządkowano" powierzchnię terenu, tworząc chodniki z betonowej kostki brukowej. Poczucie estetyki miejskich włodarzy doprawdy mnie przeraża.

A przecież mogłoby być bardziej przyjaźnie. Wcale nie potrzeba potężnych finansowych nakładów. Wystarczy wyobraźnia, stworzenie ciekawych klombów kwiatowych, postawienie stylowych ławek czy granitowa kostka. Wówczas nawet i kamienice, które pozostały, staną się przyjemniejsze. Czy bowiem nie jest piękna, widoczna na zdjęciu pierwszym i drugim, bogata dekoracja w tzw. stylu francuskim budynku z mansardowym dachem przy ulicy Zamkowej 8, który pochodzi z 1897 roku?

PS Kolejny dzień z cyklu "przedwiośnie". 7 stopni i słońce, które jednak chowa się za chmury.

piątek, 04 marca 2011

Zamek Książąt Sułkowskich w Bielsku-Białej

Czasami warto wracać do korzeni.

Po wędrówkach miejskich, prawie półrocznej przerwie, odwiedzinach kolei, parków i rzeki... czasami warto wracać.

Wróćmy więc do śladów XIV wieku, do Zamku Książąt Sułkowskich, serca Bielska-Białej.

Wszak tu wszystko się zaczęło.

poniedziałek, 28 lutego 2011

Winda na Placu Bolesława Chrobrego w Bielsku-Białej

Już dwa miesiące liczy nowa winda na Placu Bolesława Chrobrego.

I rzeczywiście... prawie się nie psuje! Jest zdecydowanie szersza, wygodniejsza i sprawniejsza niż jej półokrągła, włoska poprzedniczka.

Czy wymiana, która kosztowała nas aż 700 tysięcy złotych i nowy szwedzki mechanizm sprawią, że winda przetrwa polskie warunki i będzie cieszyć dłużej?

PS Słońce i coraz cieplej w ciągu dnia! :)

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 10